banner9

Çevre için karşılaştırmalı 2 proje dikkat çekti

Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğinde “Atık Tutucu Sistemi” hayata geçirildi. Karabucak Deresi için tasarlanan Atık Tutucu Sistemi, Akarsuyu filtreleme yoluyla atıkları toplarken çevreye duyarlı tasarım formu, teknik detayları ve estetik değerleriyle dikkat çekti. Antalya Büyükşehir Belediyesi ise 9 yaşındaki Mira Alemdar’ın projesini hayata geçirerek çevre kirliliğine ‘dur’ dedi. Proje kapsamında atık kanallarının önüne ‘file’ gerildi. Çevre uzmanları kanalların önüne file gerilmesini çok basit bir uygulama olduğunu ve görüntü kirliliğine yol altığının altını çizdiler.

Çevre için karşılaştırmalı 2 proje dikkat çekti

AB’de her yıl 150 bin ile 500 bin ton plastik denizlere karışıyor. Akdeniz’deki atıkların yüzde 95’ini plastik maddeler oluşturuyor ve bu atıkların büyük bir çoğunluğu akarsular tarafından taşınıyor. Akarsular vasıtasıyla denizlere taşınan plastik atıklar doğada kısa sürede yok olmuyor ve deniz ekosistemini olumsuz etkiliyor. Plastik atıkların, akarsuların denizlere döküldüğü son noktalar olan nehir ağızlarında tutulup, toplanarak uzaklaştırılmaları en etkili çözümlerden biri.

Akarsuyu filtreleme yoluyla atıkları topluyor

Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında atık tutucu sistemi hayata geçirildi. Akarsuyu filtreleme yoluyla atıkları toplayan ve ilk olarak Kemer-Karabucak Deresi için tasarlanan atık tutucu, çevreye duyarlı tasarım formu, teknik detayları ve estetik değerleriyle dikkat çekiyor. Sistemde, akarsuyla taşınan suyun bir bölümü, engeller vasıtasıyla filtreleme elemanlarına yönlendiriliyor ve bu engeller su içerisindeki katı atıkları tutuyor. Böylece katı atıkların denize iletilmesi engelleniyor.

9 yaşındaki Mira’nın projesi

Konyaaltı İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Mira Alemdar ise da insanlar tarafından doğaya atılan çöplerin oluşturduğu kirlilik ve çok sevdiği deniz canlılarının zarar görmesi üzerine harekete geçmişti. Mira, hayalindeki projeyi Antalya Büyükşehir Belediye Muhittin Böcek’e göndermişti. Böcek’te bunun üzerine “Yüzey suyu atık kapanı” projesinin hayata geçirilmesi için talimat vermişti. Çalışma kapsamında Konyaaltı Arapsuyu 1 ve Arapsuyu 2 derelerinin içine beton bloklar yerleştirilmişti. Bu bloklarda yer alan kanallar önüne konulan fileler yardımıyla derelerden taşınan fiziksel atıkların ve deniz çöplerinin denize ulaşmadan tutulması sağlanmıştı.

Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen “Atık Tutucu Sistemi.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Yüzey suyu atık kapanı” projesi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21

banner19