banner9

AK PARTİ KONGRESİ VE TESPİTLERİM

Her ne kadar pandemi kurallarına uygun yapılmamışsa da AK Parti'nin 7. olağan il kongresi birçok yönüyle ilgimi çekti diyebilirim.

Öncelikle CHP’lilerin hoşuna gitmeyecek bir yanını belirtmek isterim.

İster bindirilmiş kıtalar olsun, isterse taşıma kalabalıklar densin salonu dolduran yaklaşık 4 bin kişi ile dışarıdaki birkaç yüz kişinin coşkusu şaşırtıcıydı.

Şaşırtıcı yanı, sanki 19 yıldır iktidarda değillermiş gibi iktidara gelmeye hazırlanan bir muhalefet partisinin yaşayacağı coşku vardı.

Sanki bu hayat pahalılığını onlar yaşamıyormuş gibi,

Sanki bu pahalılığın sorumlusu kendi partileri değilmiş gibi,

Sanki 3 maskeyi bile dağıtmayı beceremeyenlerin partisi değilmiş gibi,

Sanki ayçiçeği yağını PTT üzerinden halka satışını yapmayı planlamamışlar gibi…

Ve bütün bu olumsuzlukları düzeltmeye aday olan muhalefet partisiymiş gibi…

Ve sanki yarın iktidara geleceklermiş gibi coşkuluydular…

Bunun sırrı neydi, anlayan beri gelsin.

Bence bunun siyasi olmaktan öte psiko-sosyal araştırmasının bilimsel olarak yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Dikkatimi çeken bir başka nokta ise, parti kadrolarının salondaki dayanışmasıydı.

Sağır sultanın bile duyduğu, bildiği kimi AK Partili üst düzey kadroların birbirlerini çelmelemek, çamura düşürmek için her fırsatı kolladıkları halde salonda yan yana oturup birlikte selamlamalar yapmaları ve birbirlerini kucaklamaları işin bir diğer dikkat çeken yanıydı.

Fırsat bulduğunda “İl Başkanı Ethem Taş’ın” ayağına çelme takmakta tereddüt etmeyecek kamuoyunun da iyi bildiği kimi isimler Taş’la kol kolaydılar.

Uzunca bir zamandır aralarında çekişmenin olduğu kamuoyunca iyi bilinen “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Büyükşehir eski Belediye Başkanı Menderes Türel’in” salonu birlikte selamlamaları, sarılmaları ve salonda aynı ölçülerde alkışlanmaları, salonda aynı ölçüde ilgi görmeleri bence önemli bir mesajdır.

“Birisi genel siyasette, diğeri yerel siyasette kendi partileri adına başarılı olmuş Çavuşoğlu ve Türel ikilisinin, parti terazisini özgül ağırlıklarıyla dengede tutması, AK Partinin Antalya’da hala çok önemli bir güç olmasını sağlayan önemli bir faktördür. “

Her ikisiyle de yaptığım telefon görüşmelerinde birbirleri için sorduğum tuzaklı sorulara atlamadılar ve aksine birbirlerinden saygı ile söz ettiler.

Yerel seçim sonrası kimi mahfillerde “Türel artık bitti” diye düşüncelerini dillendirenler bu düşüncelerini bir kez daha gözden geçirmeli bence, çünkü kongre salonu bunun tam tersini söylüyordu.

İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ile de kısa telefon sohbetimizde bir konuya dikkat çekmesi bence çok önemliydi.

Şöyle dedi Ethem Taş; “İlk defa kuruluşumuzdan bu yana görev alan tüm il başkanları, görev yapmış milletvekilleri ve belediye başkanları, önceki dönem görev alan yönetim kurulu üyelerimizin tamamı kongremize katılarak partimizi daha da güçlendirmiş hedeflerimize daha güvenle yürümemizi sağlamıştır.”

Kongre seçim listesinde yer alan ve ilk kez tanık olduğum “Parti içi demokrasi ve hakem kurulu” diye bir organın varlığını sorduğumda şunları söyledi:

“Bu kurul Türkiye çapında ilk kez oluşturuldu.

Görevi, parti içinde suç teşkil etmeyecek sorunların çözümünü sağlayan bir anlamda aksaçlılar kuruludur”

Yenilenmiş ve kendi içinde görece de olsa dayanışmasını sağlamış bir AK Parti İl Teşkilatı seçimlere ciddi olarak hazırlanıyor, muhalefet partileri çok dikkat etmeli…

YORUM EKLE

banner20

banner21

banner19