banner9

AK PARTİ ALARM VERİYOR

AK Partinin kongresi ile ilgili televizyondan izlediğim kadarı ile yaptığım tespitler şunlar.

  1. AK Parti Kongresini, Erdoğan’ın konuşmasını, AK Partili kurmayların özel röportajlarını dikkatle izledim ve zerre kadar heyecanlarının kalmadığını gördüm.

  1. Sadece Erdoğan ve kurmaylarında değil, tribünleri dolduran binlerce AK Partili izleyicide de bu heyecan yoktu.

Var olduğu görülen heyecan tamamen “öğretilmiş heyecandı” oysa önceki kongrelerde heyecan spontandı ve bu heyecan Erdoğan’ı da tetiklerdi.

  1. Siyasi hayattaki en güçlü hatiplerden birisi olan Erdoğan’ın konuşması, Grup konuşmalarındaki heyecan ve vurgunun bile altında, vasat düzeyde bir konuşmaydı.

Daha önceki konuşmalarında mutlaka bir “başarı öyküsünü, özellikle ekonomideki başarı öyküsünü” temel alır, bu başarı öyküsü üzerine konuşmasını kurgulardı.

Bu konuşmasında ise ne yeni bir şey vardı, ne bir başarı öyküsünü dillendirdi, ne geçim sıkıntısı çekenlere yönelik ekonomik bir vaat vardı, ne de salgının önlenmesine yönelik bir tedbir söz konusu edildi.

Hatta daha yeni açıkladığı insan hakları eylem planı ve ekonomik reform paketleri üzerinde ise hiç durmadı.

  1. Konuşmasının öznesinde “İslami ve milliyetçilik vurgusu” vardı.

Hemen her cümlede mutlaka bunlara vurgu yaptı.

12 Eylül Faşist Darbesinin siyasette ve devlet yönetiminde egemen kılmaya çalıştığı “Türk-İslam sentezi” Erdoğan’ın konuşmasıyla ilk kez bu kadar açıkça ilan edildi. 2002 de liberal ve merkez sağla yola çıkan, AB normlarını yasalaştırarak bunların izleyicisi olacağını ifade eden Erdoğan’ın, Türk-İslam sentezi noktasına savrulması bence üzerinde dikkatle durulması gereken noktadır.

  1. Nitekim 2023 ve 2053 gibi 30 yıl sonrasındaki uzak hedeflerine Cumhur İttifakıyla ulaşacaklarını, bu anlamda MHP’ye teşekkür etmesi “AK Partinin, MHP’lileşme yolunda olduğunun”  net ifadesidir.

Küresel sermaye ile entegre olan finans ve sanayi oligarşik sermaye, 1980 den beri MHP üzerinden oluşturmak istediği “Türk-İslam sentezli” ideolojiye dayalı gerici, baskıcı ve totaliter iktidarı başarılı bir siyaset mühendisliği sonucunda “AK Partiyi MHP’lileştirerek” gerçekleştirmektedir.

  1. Bu süreç, AK Partiden hala umudunu kesmemiş olan merkez sağın önemli isimlerini ciddi bir hesaplaşmaya sürükleyecek ve sonuçta, belli ölçülerde demokrasiye, laiklik ve Atatürk’e olan bağlılıkları nedeniyle AK Partiden büyük bir kopuş yaşayacaklardır.

Bu kopuşlar sonucunda İYİ Parti ve DEVA Partilerinin giderek daha da güçleneceklerini düşünüyorum.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim.

AK Parti kongresi halk için umut verici bir kongre olmadı.

Önümüzdeki genel seçime kadar geçecek süreç; halkın daha çok ekonomik kıskaca gireceği, İslami ve milliyetçi argümanların hâkim olduğu siyaset çizgisi ile daha çok baskı ve daha çok özgürlüklerin kısıtlanacağı bir süreç olacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ümit Aloğlu
Ahmet Ümit Aloğlu - 2 ay Önce

Beynine, ellerine sağlık. Gitmeyi kabullendiği açıkça görüldü.

banner20

banner21

banner19