'Uyuşmazlıkların Çözümünde En Ekonomik ve Hızlı Yol: Arabuluculuk'

ÖZEL RÖPORTAJ: 3T Gündem’de arabuluculuk ile ilgili merak edilenleri Türkiye'nin ilk arabuluculuk merkezi olarak Antalya’da kurulan ve şu anda hem Antalya hem de İstanbul’da faaliyetlerini devam ettiren Talya Mediasyon Uyuşmazlık Çözüm ve Eğitim Merkezi temsilcisi Arabulucu Av. Ayşe Dilek Ergüler’e sorduk.

Önümüzdeki günlerde dava sayısında patlama yaşanması beklenen iş yeri kiralarına  ilişkin uyarlama davalarında arabuluculuk merkezlerine başvurulmasının taraflar açısından çok yararlı olduğunu vurgulayan Ergüler şu anda meclis gündeminde olan tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuğun yasalaşması ile birlikte yargı yükünün de hafiflemesinin beklendigini belirtti.

Dava konusu edilebilecek, kamu düzenini ilgilendirmeyen, tarafların serbest iradeleri ile de anlaşarak sonuçlandırmaları mümkün olan davalarda, kişilerin arabuluculuk merkezlerine başvurulabileceğini belirten Ayşe Dilek Ergüler; alacak davaları, tazminat davaları, işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıklar, ticari işletmelerde konusu para olan uyuşmazlıklar, kiracı-kiralayan arasındaki uyarlama ve benzeri davalar, tüketici davaları, sınai ve fikri mülkiyet hukukuna dayanan tazminat davaları gibi pek çok davanın, arabuluculuk yolu ile en kısa sürede ve en ekonomik şekilde çözümlenebileceğini söyledi.

Özellikle pandemi sürecinde, mahkemelerde oluşacak dava yükünün azaltılmasında, arabulucuların önemli bir rolü olduğunu söyleyen Talya Mediasyon Uyuşmazlık Çözüm ve Eğitim Merkezi temsilcisi Arabulucu Ayşe Dilek Ergüler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de arabuluculuğun teşvik edildiğini ve arabulucuya ihtiyacın arttığını söyledi.

Arabuluculuğun avantajlarına da değinen Ergüler, şu ana kadar ülkemizde bir milyondan fazla uyuşmazlığın arabuluculuk yolu ile çözüldüğünün altını çizerek, adalete erişmenin arabuluculuk yolu ile ciddi oranda kısaltılarak çok kısa süre içinde çözüldüğünü ve böylece mahkemelerdeki dava yükünün de önemli ölçüde azaltıldığını belirtti.

Kimsenin, kimseyi zorla arabuluculuk yolu ile çözüme zorlayamayacağını, arabuluculukta iki tarafın da gönüllü olmasının esas olduğunu vurgulayan Ergüler; işçi-işveren uyuşmazlıkları ve konusu para olan ticari davalarda uzlaşma için önce arabulucuya başvurma şartı olduğun da altını çizdi.

Online arabuluculuk yöntemi ile farklı yerlerde ikamet eden kişiler dahil, pek çok uyuşmazlığın çözüme kavuştuğunu söyleyen Arabulucu Avukat Ayşe Dilek Ergüler, online arabuluculuğun tüm dünyada yaygın olarak kullanıldığını, özellikle pandemi süreci ile birlikte ülkemizdeki arabuluculuk merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 01:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21