Müzisyenlerin sazlarının telinde neşe değil, artık çaresizlik var

ÖZEL RÖPORTAJ: Sadece Antalya ilinde 7 bin müzisyenin 4200'ü birinci derecede ihtiyaç sahibi. Dertli günlerimizde efkâr dağıtmak için, mutlu günlerimizde keyfimize keyif katmak için onlara kulak veririz... Bazen hoş bir dost sohbetimize eşlik ederler, bazen dalıp giden düşüncelerimize... Ve zannederiz ki onlar hep böyledir; vur patlasın çal oynasın... Müzisyenlerin ne ödenecek faturaları olur, ne de verilecek kiraları vardır! Oysa bu koronavirüs salgının vurduğu kesimlerden biri de saz ve söz sanatçıları.... Üstelik yüzde 80'inin sosyal güvencesi yok, ikinci bir ek geliri yok.

17 Mart 2020 de İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile işyerleri kapanınca müzisyen ve ses sanatçıları çalışamaz duruma geldiler. Türkiye genelinde özellikle yerel sanatçıları tek çatı altında toplayarak yaşam koşullarını iyileştirmek adına kurulan "Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu'nun Antalya İl Başkanı Sinem Çevik Bakarlar, üyelerinin yaşadıklarını Antalya 3T'ye anlattı;

"Günlük yevmiye ile çalışan ve yüzde 80'ninin sosyal güvencesi olmayan müzisyenlerimiz içinde iki aydır kirasını ödeyemeyen, faturalarını yatıramayan gerçekten açlık sınırında yaşayan, gıda yardımına ihtiyacı olan üyelerimiz var. Ve bunların sayısı da 3-5 değil...Antalya'da yedi bin müzisyen var, aile bireyleri hariç. Yedi bin müzisyenin yüzde 20'sinin başka iş kollarından ek geliri var. Ancak geri kalan ve hiç bir sosyal güvencesi olmayan 4200 müzisyen ve sanatçı birinci derece ihtiyaç sahibi. Sigortaları olmadığı için açıklanan destek paketlerinin hiç birinden faydalanamıyorlar. İŞKUR’a başvuramıyorlar, kredi çekemiyorlar. Zaruri ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar."

Bir ekonomik kriz anında gözden çıkarılan ilk sektörün müzik ve eğlence dünyası olduğunu, başka alanlarda normalleşme olsa bile müzik sektöründe normalleşmenin daha uzun sürdüğünü hatırlatan Sinem Çevik Bakarlar, CİMER, Bakanlıklar, Valilik ve Antalya Büyükşehir Belediyesi de dâhil birçok devlet kurumunun kapısını çaldıklarını, ama bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Kamu kurumlarının kültürel etkinlikler için ayırdıkları bütçeyle, yerel sanatçıların desteklenebileceğini söyleyen MÜZSAN Antalya İl Başkanı Bakarlar, vakıflar, dernekler, işadamlarına çağrıda bulundu; "Mutluyken sevincinizi, hüzünlüyken kederinizi paylaşan bizlerin de huzurlu bir yaşam isteğimizi lütfen görmezden gelmeyin."

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20