Mahkeme, Eskişehir’deki kızıl geyik katliamı ihalesini durdurdu!

Eskişehir’in Mihalıçcık, Alpu ve Beylikova ilçeleriyle merkeze bağlı Kalabak Mahallesindeki ormanlık alanlarda yaşayan 18 kızıl geyiğin avlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 20 Temmuz’da yapılacağını duyurduğu ihale Mahkeme tarafından iptal edildi. Doğa Koruma ve Milli Paklar (DKMP) 5. Bölge Müdürlüğü bünyesinde yapılacağı duyurulan kızıl geyiklerin avlatılmasıyla ilgili ihaleye kamuoyundan tepki gelmişti. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avukat Gülçin Yapıcı’nın ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davaya bakan Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, ihaleyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme, Eskişehir’deki kızıl geyik katliamı ihalesini durdurdu!

HAYVAN HAKLARI SAVUNUCUSU AVUKAT DAVA AÇTI, KATLİAM İHALESİ DURDURULDU

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı DKMP 5. Bölge Müdürlüğü’nün 20 Temmuz’da yapacağı 18 kızıl geyiğin avlanmasına ilişkin ihalenin yürütmesini durdurdu. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avukat Gülçin Yapıcı’nın, ihalenin iptaline ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı açtığı davaya bakan Mahkeme, ihaleyi yapacak davalı kuruluş olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 18 kızıl geyiğin avlanması için hangi nedenlerden dolayı popülasyon dışına çıkarıldığına ilişkin bilgi ve belgeleri iletmesi ve yeni bir karar verilinceye kadar idari işlemin yürütmesinin durdurulmasına hükmetti.

ESKİŞEHİR KENT KONSEYİNDEN KARARI KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

Eskişehir Kent Konseyi, ihaleyle ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından kısa bir değerlendirme ile gelişmeyi kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, “Eskişehir 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen 2020-434 esas numaralı karar ile Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından Sivrihisar, Mihalıççık, Alpu, Beylikova ilçelerimiz ve merkeze bağlı Kalabak mahallemizde kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin 20 Temmuzda yapılacak ihale durdurulmuştur. Canlarımızın sesine ses olan Sayın Av. Gülçin Yapıcı'ya, Hayvan Hakları Çalışma Grubumuzun Başkanı Ece Bilgin ve grup üyelerimize ve ayrıca tüm hayvan severlere teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

Yusuf YAVUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21