Koronavirüs dönemi, ev içi şiddeti artırdı

ÖZEL RÖPORTAJ: Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Üyesi Avukat Aylin Onursev, 3T Gündem’e koronavirüs döneminin ev içi şiddete etkisini değerlendirdi.

Baro Kadın Hakları Kurulu Temsilcileri ile yapılan toplantı değerlendirmesine ve kendilerine gelen başvurulara göre “Kadınlar sürecin ilk iki haftasında kolluk ve yardım faaliyetlerinin tamamen kapalı olduğunu düşündü” diyen Avukat Aylin Onursev, daha sonraki dönemde özellikle üç büyük ilde yapılan tanıtımlarla ev içi şiddet ihbarlarının artmaya başladığını söyledi. Şiddet gören kadınların, şiddet uygulayan kişi ile uzun süre aynı evde bulunmak zorunda olduğu pandemi sürecinde, kadınların yardım isteyecek fırsatı bulamadığını da sözlerine ekledi.

155 Polis İmdat ve 183 Sosyal Destek Hattı’nın, pandemi sürecinde de ev içi şiddete maruz kalan kadınlara hizmet vermeye devam ettiğini hatırlayan Onursev, Antalya özelinde ise Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği’nin gönüllü avukatlar aracılığıyla hukuki hizmet sunmaya devam ettiğini söyledi.

Akıllı telefon kullanan kadınların KADES (Kadın Acil Destek Sistemi) uygulamasını kullanarak acil yardım çağrısında bulunabileceğini belirten Aylin Onursev, bunun yanı sıra herhangi bir karakola veya jandarmaya da şahsen başvuru yapılabileceğini belirtti. 

Darp ve şiddet gören kadınların hastaneye gitmeleri gerektiğini belirten Avukat Aylin Onursev, pandemi sürecinde birçok kadının, Covid-19 bulaşmasından korktuğu için darp raporu almadan şikayetlerini geri çektiğini söyledi.

Kadın sığınma evlerine başvuran kadınların tümüne Covid-19 testinin uygulandığını ve her kadının 14 günlük karantina sürecine alındığını hatırlatan Avukat Onursev, sığınma evlerinde de koronavirüs tedbirlerinin uygulandığını açıkladı.

İnfaz yasasının, pandemi döneminde ev içi şiddete de etkisini değerlendiren Onursev, normal süreçte bu tahliyelerin Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine (ŞÖNİM) bildirildiğini ve bu merkezlerin, kadınlara tahliyenin haberi verilerek, duruma göre önlem alınması (uzaklaştırma vb.) gerektiğini bildirdiklerini söyledi. Bu süreçte ise bazı merkezlerin kadınlara tahliyeleri bildirdiğini bazılarının ise bildirmediğini belirten Aylin Onursev, sadece Antalya’da infaz yasası ile dışarı çıkan üç erkeğin, tekrar aynı şiddeti uyguladığının altını çizdi.

Şubat ayı verilere göre, Antalya’nın kadına şiddet vakalarında, Türkiye’de 4. sırada olduğunu belirten Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Üyesi Avukat Aylin Onursev, bu sayının da her sene arttığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21