Koronavirüs, balıkçılık sektörünü nasıl etkiledi?

ÖZEL RÖPORTAJ: Koronovirüs pandemisinin balıkçılık sektörüne etkisini Antalya 3T’ye değerlendiren Şef Uğur Süzer, pandemi döneminde otel ve restoran gibi büyük tüketim alanlarının kapanmasıyla balıkçılık sektörünün de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Balık satış noktalarının, zincir marketler ve semt pazarları ile kısıtlı olduğunu dile getiren Süzer, ülkemizde hiçbir zaman balık sıkıntısı yaşanmayacak olmasına rağmen bu dönemde tüketicinin balığa ulaşmasının zorlaştığını, pandemi öncesinde önemli oranda balık ihracatı yapıldığını ancak ihracat kısıtlaması ve dövizdeki artışla beraber, balıkların belirli bir fiyata ulaşması için çiftliklerdeki havuzlardan çıkarılmadığını belirtti.

Özellikle bu dönemde balığa duyulan ihtiyacın arttığını söyleyen Uğur Süzer, pandemi sürecinde bağışıklığı güçlendirmek için insanların eskiye oranla daha fazla balık tükettiğinin de altını çizdi.

15 Nisan’da başlayan av yasağının da eylülün ilk haftasına kadar süreceğini hatırlatan Uğur Süzer, av yasağının, balıkların devamlılığını sağlamak için çok önemli olduğunu vurguladı. Belirli kurallar çerçevesinde, küçük tekne ile yapılan olta balıkçılığının serbest olduğunu söyleyen Süzer, bu dönemde daha çok çiftlik balıklarının tercih edildiğini söyledi.

Mevsim olarak balık yoğunluğunun düşük olduğunu belirten Şef, bu dönemde tüketilebilecek balıkların; mercan, barbun, levrek, grida, dil balığı, pisi balığı ve kırlangıç olduğunu söyledi. “Havalar ısındığı zaman balığın lezzeti düşer” diyen Süzer, deniz suyu sıcaklığı yükseldiğinde balığın yağı azalacağı için lezzetinin de azalacağını, soğuk suda ise balığın daha yağlı olduğunu ve lezzetinin de bu yağdan geldiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20