İlişkilerde görünmeyen tehdit

Her geçen gün artarak toplumsal sorunlardan biri haline gelen şiddet, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da karşımıza çıkabiliyor. Kadın erkek ilişkilerinde duygusal şiddetin belirtileri ve sonuçlarını anlatan Uzm. Psk. Danş. Şenol Baygül, duygusal şiddetin görünmeyen bir tehdit olduğunu belirtti

İlişkilerde görünmeyen tehdit

Yaşamın neredeyse her alanında karşılaşılan şiddet, her zaman fiziksel değil kimi zaman ekonomik, duygusal ve cinsel şiddet olarak da gün yüzüne çıkıyor. Özellikle duygusal şiddetin görünmeyen bir tehdit olduğunu söyleyen Uzman Psikolojik Danışman Şenol Baygül, somut bulgular olmadığı için çoğu kişinin bu şiddete maruz kaldığını fark etmediğini dile getirdi.

Baygül, “Kişinin ruhunda olumsuz etki bırakan davranış, yüz ifadesi ya da söz şiddet kabul edilmektedir. Birine karşı sistemli bir şekilde psikolojik baskı uygulamak, duygusal olarak sömürmek ve aşağılamak, onu kontrol etmek veya cezalandırmak amacıyla onu toplumdan soyutlamak ve izole etmek için uygulanan her türlü davranış duygusal şiddet kapsamında değerlendirilmektedir. En sık rastlanan ve bilinen senaryo erkeğin kadına uyguladığı şiddet olmakla birlikte duygusal şiddet her türlü ilişki biçiminde ortaya çıkabilir. Fakat hangi ilişkide olursa olsun duygusal şiddet somut bulgular olmadığı için görünmeyen bir tehdittir” dedi.
 “FARKINA VARIN”

Duygusal şiddet ile karşılaşan kişilere önerilerde bulunan Şenol Baygül, ““Öncelikle böyle bir şiddetin varlığını fark etmek ve kabul etmek gerekir. Bu yüzden ilişkilerinizi ve maruz kaldığınız davranışları sağlıklı değerlendirmekte fayda var. Gerçek duygularınızın farkına varın. Bu farkındalıktan sonra çözüm kısmına yönelmeniz gerekiyor.

Duygusal şiddeti uygulayan kişi ile duygu, düşünce ve yorumlarınızı paylaşabilir, durumu değiştirmesi için çözüm üretme girişiminde bulunabilirsiniz. Eğer çözüme kavuşturma seçenekleri işe yaramadıysa hayatınızda bir değişim yapmanız da gerekebilir. Bu sizin için zor olabilir. Verdiğiniz emeklerin boşa gitmesi olarak da değerlendirseniz partnerinizle yolları ayırmak zor olabilir. Kendinize ‘Ömrümün sonuna kadar bu şekilde yaşayabilir miyim?’ sorusunu sorun. Ruhunuz iyi olmazsa yaşamınız da doyum verici olmayacaktır. Tüm bu süreçlerde uzmanlardan destek ve yardım alabilirsiniz” ifadelerini kullandı.


Fatma ARSLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER