Evcil hayvanlarımızı hasta eden biz miyiz?

Veteriner Hekim Pınar Teke, evcil hayvanların bakım rutinlerini anlatarak, evcil hayvanlar hakkında doğru bilinen yanlışları 3T Gündem’e değerlendirdi.

Evcil hayvanın alındığı yerden, içtiği suya, annesinden ayrılma durumuna kadar birçok faktörün hayvanın bakım düzenini oluşturmada önemli olduğunu belirten Veteriner Hekim Pınar Teke, hayvanları hastalıklardan korumanın yolunun bakımlarının aksatılmaması olduğunun altını çizdi.

Özellikle iç ve dış parazit ilaçlarının aksatılmadan, zamanında yapılması gerektiğini vurgulayan Pınar Teke, hem can dostumuzun sağlıklı ve rahat yaşaması hem de onlardan bize geçecek hastalıklardan korunmak için aşı ve ilaçları önemsememiz gerektiğini söyledi.

‘Kedi-köpek tüyü insanlarda kiste sebep olur’ inanışına da açıklık getiren Teke, kedi ve köpek tüyünün, insan saçından farklı olmadığını belirterek, kisti oluşturanın tüy değil, orada barınan parazit olduğunun altını çizdi.

Bu parazitlerden korunmanın tek yolunun ise hayvan bakımını aksatmamak ve parazit ilaçlarını ihmal etmemek olduğu belirten Veteriner Hekim, hastalığın sorumlusunun hayvanlar olmadığını, onları ihmal eden hayvan sahipleri olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 08:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Başar Diktaş
Başar Diktaş - 1 yıl Önce

Harikasın Pınarcım, eve alınan dostların çoçuk gibi bakılması gerekir.

Sevgi Ersin
Sevgi Ersin - 1 yıl Önce

Başından sonuna katılıyorum

SIRADAKİ HABER