Evcil hayvan sahiplenmek için sadece sevmek yeterli mi?

Koronavirüs salgınının hayvanlara etkisini 3T Gündem’e değerlendiren Veteriner Hekim Pınar Teke, Covid-19 virüsünün hayvanlardan insanlara bulaşmadığını ve henüz öyle bir vakanın görülmediğini ancak insanların hayvanlara bu virüsü bulaştırdığını ve esas mağdurun hayvanlar olduğunu söyledi.

Pınar Teke, hayvan sahiplerinin, sosyal mesafeyi korumaya ve genel hijyen kurallarına uymaya bu süreçte de devam etmeleri gerektiği belirtti.

Pandemi sürecinde, evcil hayvanlara yönelik oluşan olumsuz algının, bilinçsizce ve bilgisizce oluştuğunu söyleyen Teke, endişelenme halinin anlaşılabilir olduğunu ancak bunun bilimsel bir alt yapısı olmadığını vurguladı.

Hayvan sahiplenmenin büyük bir sorumluluk olduğunu belirten Veteriner Hekim, sevmenin ve istemenin yeterli olmadığının altını çizerek; insanların evcil hayvanla yaşayacakları hayatı, hayvanların ihtiyaçlarına göre planlamaları gerektiğini söyledi.

Hayvan sahiplenirken nasıl bir seçim yapılacağı ile ilgili de soruları yanıtlayan Pınar Teke, sahiplenilecek evcil hayvanın ne olacağına karar verilirken; önce hangisini kendinize yakın bulduğunuza sonra evcil hayvanın ihtiyaçlarını karşılayabilme durumunuza göre bir karara varılması gerektiğini söyledi.

Her insanın, her hayvanın ihtiyacını karşılayabilecek durumda olmadığını söyleyen Veteriner Hekim, bireylerin evlerinin, işlerinin ve boş vakitlerinin de sahiplendikleri hayvanın ihtiyaçları ile uyum sağlaması gerektiğini belirtti.

Barınaklardaki hayvanların sahiplenilmesine öncelik verilmesi gerektiğini söyleyen Veteriner Hekim Pınar Teke, evcil hayvanların ırklara göre farklı özelliklere sahip olduğunu, hatta hastalıkların dahi ırklara göre değişkenlik gösterebileceğini belirterek: “Gözleri büyük olan bir kedinin göz hastalıklarına, burnu basık olan bir kedinin ise solunum yolu hastalıklarına yatkınlığı olabilir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER