Çok özel mezuniyet

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği ''özel'' mezuniyet töreninde 25 engelli öğrenci mezuniyet diploma aldı. Gözyaşlarına hakim olamayan İremnur Kınasakal, "Eve gidip anneme mezun oldum diyeceğim. elgemi odamın duvarına asacağım" dedi.

Çok özel mezuniyet
banner24

ANTALYA (İHA) -  Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü öğrencilerinin drama dersi kapsamında, Özel Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri için temsili mezuniyet töreni düzenlendi. Törende 18-28 yaşlarındaki 25 engelli öğrenci törende mezuniyet şerefine kep fırlatıp diplama aldı. Üniversitenin Konferans Salonunda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Çalışkan, böyle bir etkinliğin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ooç. Dr. Çalışkan ''Sadece eğitim öğretim kurumları olarak anılsa da üniversiteler sosyal faaliyetlerle bulunduğu bölgeye anlam katmaktadır. Bölüm öğrencileri etkinliğin düzenlenmesi için büyük öncülük ettiğ. Özellikle kep töreninde o gözlerindeki mutluluk ve mezuniyetin anlamlı hale gelmesi bizim için gerçekten her şeye değerdi" dedi.

Üniversitede faaliyetler artırılacak

Herkesin bir engelli adayı olduğunu anımsatan Çalışkan, bu konuda farkındalığın arttırılmasına yönelik olarak üniversite öğrencilerinin de bilinçlendirilmesi gerektiğini ve bu tür etkinlikleri arttırmayı düşündüklerini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bölümde engelli bireylerle ilgili dersler görülüyor. Son zamanlarda Dünya Turizm Örgütünün de engelli bireylerin turizm faaliyetlerine katılması için ciddi anlamda hem devlet teşvikleriyle hem de otellerin düzenlenmesi, havayolu ve ulaşımın düzenlenmesi adına büyük girişimleri var. Biz de bunun farkındayız ve derslerimizde bu tür konulara yer veriyoruz."
 
"Anneme 'mezun oldum' diyeceğim" 
Mezuniyet sevinci ve heyecanı içindeki öğrenciler duygularını İHA'ya aktardı. Öğrencilerden, 18 yaşındaki genç Alihan Gezer, ilk defa bir üniversiteye geldiğini ve ilk kez diploma almanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. 
Bir diğer öğrenci Edanur Kaya da kep atarken çok heyecanlandığını ve o an ağlamak istediğini belirtte. İremnur Kınasakal da kep atarken yanında olamayan annesini hissettiğini belirterek, onu çok özlediğini dile getirdi. Kınasakal, "Keşke ben de burada okusaydım. Eve gidip anneme 'mezun oldum' diyeceğim. Mezuniyet belgemi odamın duvarına asacağım" dedi. 
Öğrencilerin aileleri de çocuklarını bu gurur verici gününde yalnız bırakmadı. 83 yaşındaki Hatice Ana Altınok, 47 yaşındaki oğlu Süleyman'nın mezun oluşunu gözyaşları içinde izledi. 
   
"Tanışan her kişi bir hücre aslında" 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Yasemin Doğan da rehabilitasyon merkezine sık sık misafir kabul ettiklerini ancak çocuklarla birlikte her zaman dışarıya çıkma fırsatı bulamadıklarını belirtti. Hem engelli öğrenciler için güzel hem de üniversite öğrencileri için anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildiğini belirten Doğan, şunları söyledi:

"Engelli birey ile tanışan her kişi aslında bir hücre ve sonrasında bölünerek çoğalıyorlar. Bu anlamda böyle bir yaş grubunun bu kadar severek ve hevesli bir şekilde çocuklarınızı ve bizleri misafir etmesinden büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimizin mezuniyet belgesi almış olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Çok kolay gibi görünen bu türlü etkinlikler, engellilerin hayatlarına çok olumlu yansımaları olan dokununuşlardır.'' 
Konuşmaların ardından Dekan Yardımcısı Doğan ile öğretim üyeleri öğrencilere mezuniyet belgelerini takdim etti. Daha sonra geri sayım yapan engelli öğrenciler keplerini havaya fırlattı. Öğrencilerin o hali ailelerini de gururlandırdı. Mezuniyet, fakülte bahçesinde dans gösterileri ile devam etti. Etkinlikte engelli öğrenciler için hazırlanan bowling gibi çeşitli oyun ve el sanatları standları da yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20