Bizden hayvanlara koronavirüs bulaşıyor, onlardan bize değil

Son günlerde en çok "Acaba beslediğim hayvandan bana koronavirüs bulaşır mı, köpeğimi sokakta gezdirip geldikten sonra nasıl dezenfekte etmeliyim?" sorularıyla karşılaştığını anlatan veteriner hekim Pınar Teke, 3T Gündeme hayvan severleri rahatlatacak açıklamalar yaptı.

Uzun yıllar Adana'da veteriner hekim olarak çalışan Pınar Teke, hayvan besleyenlerin eskiden uyguladıkları hijyen kurallarını aynen uygulamalarının yeterli olduğunun altını çizerek, "Bunun için çamaşır suyunu sulandırdıktan sonra patilerini silmek yeterli olacaktır. Virüs hayvanlardan bize geçmiyor ama biz insanlardan hayvanlara geçme olasılığı var" dedi

Yaşanan salgın sürecinde gözlemlediği bir değişime dikkat çeken veteriner hekim Teke "Şurası da bir gerçek ki, insanlar sadece bir hayvanı alıp beslemek konusunda değil, yeni bir şeylere başlamak, yeni başlangıçlar yapmak konusunda tereddütlüler. Bunun hayvanlarla bir ilgisi yok" açıklaması yaptı.

Veteriner hekimler bilim kuruluna dahil edildi

Koronavirüs ile mücadelede bilim kurulunda sürecin başında veteriner hekime yer verilmediğini hatırlatan Pınar Teke, "Eksikliği görülmüş olacak ki, daha sonra veteriner hekim, bilim kuruluna dahil edildi. Ve altını çizmek gerekir; Ankara ve Erciyes üniversitelerinde görev yapan iki veteriner hekim Prof. Dr. Aykut Özkul ve Prof. Dr. Aykut Özdarendeli virüsü izole etmeyi başardılar" dedi.

Broşüre göre tedbir alıyoruz

Pınar Teke, veteriner hekimler olarak kendilerinin de bu süreçte, Veteriner Hekimler Birliği'nin yayınladığı broşüre göre tedbirleri alarak görev yaptıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21