Bildiğiniz düğünleri artık unutun

ÖZEL RÖPORTAJ: Covid-19 salgını toplumsal değerlerimizi, geleneklerimizi, alışkanlıklarımızı derinden etkilemeye dönüştürmeye devam ediyor... Türk toplumunun en köklü geleneklerinden olan düğünler de bu değişim dönüşümden payına düşeni alıyor ve öyle görünüyor ki almaya da devam edecek. Artık eski usul gelin damat masa masa dolaşsın el öpsün sarılsın kucaklaşsın, yakasına bir çeyrek altın takısın.... Ya da sahnede el ele omuz omuza halay çekilsin... Bu görüntüler belki de toplumsal tarih sayfalarında yerini alacak.

Düğünlerdeki bu değişim elbette düğün salonlarının, işletme sahiplerini de geleceğini belirleyecek.

Salgınla beraber 16 Mart'tan beri kapılarına kilit vuran düğün salonlarının sahipleri, yeni normal yaşamlarına hazırlık yapıyorlar ancak "yeni normalin" ne zaman başlayacağının bilinmeyişinin belirsizliğini yaşıyorlar...

Düğün salonu işletmecisi Murat Poyraz, yeni tarz düğünlerin maliyetlerine karşılamaya hazır olduklarını söyleyerek, "yeter ki bir an önce düğünlerimize başlayalım, her tedbiri almaya razıyız" diyor. En kötü ihtimalle 1 Temmuz'da düğünleri başlatmayı umuyorlar,, ancak beklentiler Haziran ortasında gelinle damada kapıları açabilmek...

Düğünlerin ne zaman başlayacağı halen belli değil, ancak düğünlerin nasıl olmayacağı belli; Murat Poyraz "yeni tarz düğünlerde artık yemek olayı kesinlikle olmayacak" dedi. Peki başka neler olmayacak?

"Vur patlasın çal oynasın omuz omuza halay çekmeler artık olmayacak. Yemek olayı kesinlikle olmayacak. Gelin ve damat masaları gezip el öpmeyecek. 10 kişilik yemek masaları yerine 4-5 kişilik yemek masaları olacak, mümkünse aynı aile tek masada oturacak. Düğün öncesi ve düğün sonrası kesinlikle dezenfekte edilecek. Maskesiz misafir asla kabul edilmeyecek."

Tabii insanlar bu değişime ayak uydurmakta gönülsüz olabiliyor... İşletme sahibi Poyraz salgına karşı alınacak bu tedbirlere düğün sahiplerinin gösterdiği tepkileri de anlattı; "Gelin -damat biz sahneye ağzımızda maskeyle çıkmayız diyor. Davetli sayısı azalacağı için, takılacak takı sayısı da azalıyor.. Düğün takılarına güvenerek evini kurmaya çalışanlar için zor olacak tabii... Bir düğün sadece gelinle damadı değil, kuyumculardan, gelinlikçilere kadar geniş bir sektörü etkiliyor. Alınacak yeni tedbirler bizim maliyetleri de en az yüzde 25 etkileyecek. Ama biz işin maliyetlerinden geçtik, yeter ki gerekli tedbirleri alıp bir an önce düğünlere başlayalım diyoruz"

Mart-Nisan aylarında 65 düğün için anlaşma yaptığını söyleyen Murat Poyraz, yüzde 30'unun iptal olduğunu, geri kalan düğünlerin ise ileri aylara ertelendiğini anlattı. sekiz çalışanının sigortasını ve maaşını yatırmaya devam ettiklerini söyleyen Poyraz," kapalı salonlar açılmayacak, sadece açık alanlarda düğün yapılacak denirse, işte bu karar bizim sonumuz olur. Kaldı ki virüs kapalı alanda bulaşır açık alanda bulaşmaz diye bir kural da yok. Onun için ya hepimiz kapıları açarız ya da hiç birimiz" dedi.

En son ATSO Başkanı Davut Çetin ile görüşen Murat Poyraz, kuaförler, AVM'ler gibi gerekli önlemleri alarak düğün sezonuna başlamayı umuyorlar.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2020, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20