YAKIŞMADI

YAKIŞMADI

10 Ekim 2015'te IŞİD terörü Ankara Garı önünde toplanan 103 canımızı katletti. 500'e yakın yurttaşımız yaralandı, sakat kaldı. 4 yıl önce KESK, DİSK, TMMOB VE TTB başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve yurttaşlar emeği, barışı ve demokrasiyi savunmak için barış mitingine gitmişlerdi. IŞİD'in gerçekleştirdiği saldırı cumhuriyet tarihinin en büyük terör eylemiydi.Her 10 Ekim'de anma törenleri düzenlenir, acılar unutturulmaz, terör lanetlenir. 10 Ekim acı bir gündür aydınlıktan, barıştan, demokrasiden yana olanlar için. 10 Ekim'de Antalya'da bir de festival vardı Kaleiçi Old Town. Barış ve demokrasiden yana olduğundan kuşku duymadığım Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal bu tarihi atlamış olabilir ama ekibi neden atladı? Bir yanda Attalos Heykeli önünde katliamı kınayanlar, diğer yanda festivin eğlenceli açılış seramonisi... Soruyorum... Festival açılış günü neden 10 Ekim'e denk getirildi. 2017 yılında festival 7 Temmuz'da başlamıştı. Yazık oldu YAKIŞMADI.

***

20 Temmuz 2019... Gazeteci arkadaşımız İdris Taş köyüne davet etti. Köprülü Kanyon'a. Muhteşem bir doğa. Rafting yapmak isteyenlerin ve bizim gibi Temmuz sıcağından kaçanlar için soluklanacak bir yer. Köyde rafting rehberliği yapan 14 yaşında çocuk da var, lokantalarında garson luk yapan 20 yaşındaki Büşra Cirit de.Dikkatimizi üzerinde rafting kıyafetiyle hizmet ederken çekti. Rafting sporuna gönül vermiş ama Antalya'da konuyla ilgili kulüp ya da kurum olmadığı için ulusal yarışmalara Dalaman Belediyesi sporcusu olarak katılıyor. Yarışmalarda dereceleri var. Antalya adına yarışmak isteyen bu sporcular, Antalya'da kendilerine bir sponsor bulamamışlardı. Haber yaptık, yetkili kurum ve kuruluşların ilgisini rica ettik. Baştacı  edileceğini düşündüğümüz bu gençlere el uzatılır diye düşünmüştüm. Yanılmışım. Büşranın kaptanlığını üstleneceği bir takım kurulacaktı. 5 kişilik takımın tüm kuruluş gideri 30 bin TL civarı olacaktı. Sonrası yarışlara gidilecek yerler için ulaşım ve konaklama masrafıydı. Bir tek Büyükşehir Bedediyesi ilgilenmiş, o da bütçe olmadığından 2020 yılının Nisan ayında  görüşmeye çağırmış. Büşra ile 12 önceki gün konuştum. Dalaman Belediyesi adına yarışmak için Van'a gidiyordu. Van'dan dönüş biletini de kendisi karşılayacaktı. Utandım. Yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri Köprülü Kanyon'dan çıkan bu yüzakı gençler kentlerini dünyaya tanıtmak istiyor. Ama destek yok. Bulamadılar. Antalyanın anlı şanlı turizmcilerine; büyük olduklarını söyleyen tarımcılarına; her yıl ödül alan ticaret erbabına ve de festival üstüne festival yapan belediyelere, devlet kurumlarına YAKIŞMADI

  
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa yahyaoğlu
Mustafa yahyaoğlu - 1 yıl Önce

10 Ekim günü festival ve şenlik tabii ki yakışmadı. Anmalarda yanımızda görmek istediklerimiz , başka bir etkinliğe davet ediliyor, davet ediyor.
Köprülü kanyona gelince, oraya da HES yapmaya kalkışırlarsa, karşı çıkılır mı? yoksa orada da yalnız mı kalırız bilemedim.