Türkiye Eski Türkiye Değil

12 Ocak tarihli  bir gazetenin  yazarının köşesi içindeki kısa,bir kaç satırlık bölüme takıldım.Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias demiş ki;

''Türkiye,artık o eski Türkiye değil...''

Gazeteci hızını alamıyor,yorumluyor da. Diyor ki;

''Bunu elin Yunan'ı bile anladı..Ama,içimizdeki ''MAL''lar hala ''SAMAN'' peşinde...''

Yunan Bakan'ın demecinin bütününü merak ettim ve aralarında BBC Türkçe,T 24,Yeni Şafak'ın olduğu bir kaç kaynağa baktım.Bakanın demecinin  cımbızlanarak  alınıp yazarın amacı doğrultusunda kullandığını gördüm.

Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın KATHİMERİNİ GAZETESİ'nde yayınlanan röportajı şöyle;

'' 'Bugün Türkiye'nin AB yolunda attığı 2000 yılındaki haline ve Türk - Yunan diyaloğunun kesildiği 2016 yılındaki haline benzemediğini 'belirten Dendias,Türkiye'nin son yıllarda 'yayılmacı,yeni Osmanlıcı ve tehditkar' bir siyaset izlediğini öne sürdü.

Yunanistan'ın Mısır,İsrail,Ürdün,Kıbrıs,Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile kurduğu işbirliğine Türkiye'nin de katılmasını arzu ettiklerini söyleyen Dendias 'Ancak Türkiye bu davranışlarından vaz geçmeli ve her bir ülkenin kabul ettiği gibi anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümünü öngören uluslararası hukuk kurallarına  saygılı olmalı' dedi.

Denidos,'100 yıl önce Batı'da hasta adam olarak tanımlanan Türkiye'nin şimdi bölgenin büyük değişimcisi olarak Osmanlı İmparatorluğu rolünü oynamaya çalışması,görüştüğüm bütün ülkelerin gündeminde bulunuyor' ''.

Haber bu.

Bu haberin Yeni Şafak Gazetesi'nde ele alınışı da başka bir alem.Haberin sadece son paragrafını alıp ''BÜTÜN ÜLKELERİN GÜNDEMİNDE TÜRKİYE VAR'' başlığıyla okuruna duyurması da nasıl bir manipülasyonun,saptırmanın,yönlendirmenin yapıldığının bir örneği.

Bu anlayışa göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın ne söylediğinin önemi yok.Önemli olan bu haberi kullanarak, algı yönlendirmeleridir.Yoksa 'doğru haber' diye bir  dertleri yok.Topluma da, gelecek kuşaklara  karşı da sorumluluk  duymuyorlar.

Kafa' benden sonra tufan'. Yazık...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa kazım aydın
Mustafa kazım aydın - 10 ay Önce

Ne ilk, ne de son olacak!
Son cümle bile yetersiz kalıyor vahameyi ifadede.
Çünkü sorumluluk duymamaktan öte bir durum var.
Yağma furyası ve bu furyayı mümkün olduğunca uzatma çabası....

banner20

banner21