Turizmde asıl sorun virüs mü, vitrin mi?

Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (coronavirus) COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında konaklama tesisleri için ‘‘Güvenli Turizm Sertifikası’’ hazırladı. Gerekli koşulları sağlayan tesisler bu sertifikayı aldı ve hizmet vermeye başladı.

‘‘Güvenli Turizm Sertifikası’’na sahip otellerde tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin memnuniyetiyle ilgili bir haber okudum. Tatilciler, yeni oluşturulan kurallardan memnun olduklarını, salgından endişe duyarak tatil yapmaya çekinenlerin sertifikalı tesislerde gönül rahatlığıyla tatil yapabileceklerini söylüyor.

Haberde, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Calimera Serra Palace Hotel Genel Müdürü Ahmet Mevlütoğlu da ‘‘Güvenli Turizm Sertifikası’’nın direktifleri doğrultusunda alınan önlemleri ve işleyişi anlatıyor.

İşleyiş Mevlütoğlu’nun ifadesiyle özet olarak şöyle:

 • Öncelikle konuklarımızın bavullarını dezenfekte edilen alana alıyoruz. ULV aygıtıyla dezenfekte ediyoruz. Konuklarımızın içeri girerken ateşleri ölçülüyor ve bunlar kayıt altına alınıyor.
 • Daha sonra konuk aileden bir kişiyi resepsiyona davet ederek, en süratli halde kayıt süreçlerini tamamlıyoruz.
 • Asansörlerimizi çocuklu aileler ve çiftler olarak ayırdık.
 • Konuklarımızın odaları bir gün öncesinden ULV aygıtıyla dezenfekte ediliyor ve havalandırılıyor. Konuklarımız odalarına girmeden evvel tekrar havalandırılıyor.
 • Otelimizin her yerinde toplumsal aralık ikazları yerlerde yahut duvarlarda bulunuyor ayrıyeten konuklarımızın göz teması içinde bulunan her yerde dezenfektan aparatları yer alıyor. Konuklarımız dokunmadan ellerini dezenfekte edebiliyor.
 • Manavgat’ta en tanınan, her şey dahil sistemidir. Açık büfe uygulamamız sürüyor ancak yemeklerle misafirlerimizi ayırdık. Büfenin dışından yemeklerini seçiyorlar. Yemekler, kendilerinin gösterdiği formda personelimiz tarafından sunuluyor.
 • Havuzlarda, bilhassa oturma alanlarında toplumsal uzaklık kurallarına uygun yeni düzenlemeler yaptık. Biz aileler için ve çiftler için başka farklı kısımlar oluşturduk. İki başka ailenin ortasında toplumsal uzaklık kurallarına uygun olarak bir set de çektik.

Değerli bir turizm profesyoneli olan Ahmet Mevlütoğlu ile görüştüm. Calimera Serra Palace Hotel’in güvenli ve keyifli bir tatil adresi olduğunu bildiğim için, ‘‘Sertifikanın gerektirdiği önlemler neler? Dahası var mı? İşletme olarak siz de mi abartıyorsunuz?’’ dedim.

Bana ‘‘KONAKLAMA TESİSLERİ VE YEME & İÇME TESİSLERİ İÇİN PANDEMİ SÜRESİNCE UYGULANACAK COVİD-19 VE HİJYEN UYGULAMALARI DEĞERLENDİRME FORMU’’nu gönderdi.

Toplam 13.5 sayfa. 132 maddeden oluşuyor ve maddeler 11.5 sayfa tutuyor. Başlıklar şöyle:

 • Zorunlu uygulamalar süreç yönetı̇mı̇, standartların belı̇rlenmesı̇, protokollerı̇n hazırlanması: 31 madde,
 • Mı̇safı̇rı̇n otele gı̇rı̇şı̇: 5 madde,
 • Personel ı̇çı̇n alınacak önlem ve uygulamalar: 6 madde,
 • Genel alanlarda düzenlemeler (Yatak odaları, mutfaklar, yeme ve içme üniteleri, yüzme havuzları ve plajlar, fitness salonları ve SPA, animasyon salonları olmak üzere altı alt başlıktan oluşuyor): 50 madde,
 • Güvenlı̇k: 3 madde
 • Otel taşıtları: 4 madde,  
 • Personel konaklama ünı̇telerı̇ ve lojmanlar: 2 madde,
 • Atık yönetı̇mı̇: 8 madde,
 • Haşere ve zararlılarla mücadele: 6 madde,
 • İ- Satın alma, mal kabulü ve depolama: 7 madde,
 • J- Acı̇l durum ve ı̇zolasyon: 10 madde.

Yurt dışından gelen konuklar, geldikleri ülkelerde bu önlemlerin dörtte birinin bire olmadığını söylüyor. Bazı konuklar bu kadarını abartılı ve bunaltıcı bulduğunu belirtiyor. Ben okurken yoruldum ve daral geldi.

Değerlendirme formunda ‘‘İzlenecek Süreç ve Hedef’’’ başlıklı bir bölüm var ve şöyle deniliyor:

‘‘Turistik işletmelerin, tüketicinin beklentilerini karşılayıp olumlu algı ve rekabet üstünlüğü yakalamaları için öncelikle; tüm süreci yönetecek bir Yönetici görevlendirmeleri, tüm departmanlarına yönelik Protokoller hazırlamaları, çalışanlara bu konularda Eğitim verilmesini sağlamaları, Hijyen ve Dezenfeksiyon ile Sosyal Mesafe konusunda etkin çalışma yürütmeleri, doğru Gıda Hijyeni ve Güvenliği uygulamaları ve Covit-19 bulaşma risklerini azaltma süreçlerini tamamlayıp, çalışmalarını etkin iletişim yöntemleri kullanarak Türkiye’de ve Dünya’da duyurmaları ve farkındalık yaratmaları hedeflenmektedir.’’

Pek çoğu bakan olmak üzere devlet erkanı, Türkiye’nin turizm pazarı durumundaki ülkelere gitti ve bu uygulamaları anlattı. Sertifika uygulamasına ek olarak sigorta ve tedavi olanakları hakkında bilgi verdi.

Ancak gelen giden yok.

Sorun ülke vitrini, genel yönetime güvensizlik, siyasi kararsızlık ve dengesizlik olmasın!

Öyle ya, akşam size hakaret yağdıran birinin, komşunuz bile olsa, sabah kahvaltısı veya öğle yemeği davetine gider misiniz?

Hele bir de durduk yere kılıç gösterirse!..

YORUM EKLE

banner20