TURİZMCİLER KEDİ GİBİ (!)

Yine dört ayaküstüne düştüler. Adamlar ballı be kardeşim. Daha fazla turist gelsin, kazançlarına kazanç katsınlar diye hükümetimiz elinden geleni ardına koymuyor (!)

Yine bir kıyak yasa çıkarıldı turizmciler için. Siparişi ben vereyim, hesabı sen öde yasası…

TÜRKİYE TURİZM, TANITIM VE GELİŞTİRME AJANSI bu kanunla kuruldu.

“Ajans, Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması için turizm imkan ve fırsatlarının dünyada tanıtılmasını sağlayacak… Ajans, özel hukuk hükümlerine tabi tutulacak.”

Ajansın yönetim kurulu toplam 15 üyeden oluşuyor. İcra kurulu ise 5. Karar organı olan yönetime Kültür ve Turizm Bakanı başkanlık edecek. Diğer üyeler bakan yardımcısı, bakanlık tanıtma genel müdürü, THY Yönetim Kurulu Başkanı, en yüksek cirosu olan iki özel havalimanı işletmecisinden birisi, bölgelerden Marmara ve Akdeniz’den iki, diğer bölgelerden birer üye ile seyahat acentelerinin kendi aralarında yapacakları seçimle belirlenecek bir kişi.

Bu kalabalık aklınızı karıştırmasın, ajansın yürütme organı icra kurulu. Onun üye sayısı ise 5’tir. Bunlar ise;

-Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Tanıtma Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Bakan Yardımcısı’nın Başkanlığında,

- Bakanlık Tanıtma Genel Müdürü

- Bakanlıktan turizm işletme belgeli tesislerden Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerini temsil eden yönetim kurulu üyeleri arasından Bakan tarafından seçilen 3 üyeden oluşuyor.

Yani işin özü Bakan ne derse o oluyor.

Anlı şanlı ajansın bütçesi mi? En kolayı o.

-Otellerden ve bakanlık belgeli yeme içme tesisleri ile deniz turizmi araçlarından binde 7,5 (%0,75)

-Acenteler ve hava yolu işletmelerinden on binde 7,5 (%0,075)

-Özel işletmedeki havalimanlarından binde 2 (%0,2)

Ajans payı alınacak.

Oranları küçümsemeyin. Hesaplamalara göre yıllık 300 Milyon Dolarlık bir bütçe bu.

Nedense Silifke yöresinden bir türkü takıldı dilime.

“Herkes kesesinden yesin içsin

Saltanatım var benim…”

Bütçenin %85’i tanıtımda kullanılacakmış. Ciro üzerinden alınacak bu paylar, firma zarar etmişse bile ödenecek. Bir ayrım yok.

Şakası bir yana, işin gerçeği turizmciler özellikle de seyahat acenteleri daha mütevazı bütçelerle sektörü bugün bulunduğu noktaya getirdiler. Şimdi devasa bir bütçe. Aslında turizmciler için yeni bir dolaylı vergi bu. 

Bu para nasıl harcanacak?

Kamu ihale yasasına tabi olmayacak. Personel yasasına tabi olmayacak. Tanıtım ve PR işlerinin de hangi kriterlerle belirleneceği açık değil. Endişe edilen konular bunlar.

Aklıma orman yangınlarını söndürme işinin ihalesinin Türk Hava Kurumu yerine bir mimarlık şirketine verilmesi geldi. Havacılıkla hiçbir ilgisi bulunmayan bir mimarlık şirketine…

Tanıtım işini kime verirler dersiniz?

İştah kabartan ihale için aklınıza kim geliyor?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cabir Bayrak
Cabir Bayrak - 12 ay Önce

Mevcut bütçeyi bitirdikleri için vede özelleştirme adı altında satacak bir şeylerde kalmayınca sıra denizlere ,ormanlara vede bunu gibi çeşitli sektörlerin yıllarca uğraşarak biryerlerde getirdikleri bu varlıklardan nemalanacaklar.

ÖMER FARUK SADİOGLU
ÖMER FARUK SADİOGLU - 12 ay Önce

TÜRKİYE TURİZM, TANITIM VE GELİŞTİRME AJANSI KURULDU AMA HEYETİN İÇİNDE TURİZİMİ TEMSİL EDECEK GERÇEK TURİZMCİ YOK BENCE BU İŞİN İÇİNDE RANT VAR ÇIKAR VAR AMA HİZMET YOKKK

Hüseyin Aydoğan
Hüseyin Aydoğan - 12 ay Önce

Yandaslar daha iyi bilir.Neden cekindiler neden utandilar.