Türkiye turizmi için büyük gün!

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulmasına ilişkin kanun teklifinde düzeltme talebi

banner5

Turizm temsilcilerinden oluşan heyet Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret ederek,  bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülecek olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulmasına ilişkin kanun teklifi ile ilgili bir takım değişiklikler talep etti. Bu taleplerin başında Türkiye’deki otellerin cirosundan yüzde 1 alınması konusu yer alıyor. Gelir modelindeki itirazlar ile ilgili turizmcilerin ortak görüşünde, sektör temsilcilerinden istenen yüzde 1 oranın yüksek olduğu belirtilerek alternatif uygulamalar önerildi. Öneriler arasında dünyada yaygın olarak uygulanan ayakbastı parası yer alıyor. 
Yapılan diğer itirazlar ise kuruluşun uygulama başlangıç tarihi ile teknik konuları ilgilendiriyor. Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansının Sayıştay denetiminde olması gerektiği belirtilirken, harcamaların kamu denetimine açık olmasının şeffaflık getireceği savunuluyor. 
Son olarak turizmcilerin talep ettiği düzenlemeler, turizm geliştirme fonunun faaliyet alanlarını kapsıyor. Fonun eğitim ve ARGE alanlarında çalışmalar yapması isteniyor. Birincil derecedeki amacı turizmi geliştirmek olan Ajansın yapılan araştırma çalışmaları sonrası toplanan verilerle hareket etmesi isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8