Türk turizmi turist ağırlamaya hazır, peki ülkeler göndermeye hazır mı?

Türk turizminde 2020 sezonunun nasıl biteceği, ne kadarlık bir hasarla kapanacağı önümüzdeki 10 günlük süreçte üç aşağı beş yukarı belli olacak. Önümüzdeki 10 günlük süreçte Türkiye için önemli pazarlar olan İngiltere'nin, Almanya'nın, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik tavırlarında netleşme bekleniyor.

İngiltere bazı ülkelerle seyahat koridoru oluşturarak turizmi başlatmayı planlıyor. İngiltere'nin bu seyahat koridorunda İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Fransa var ancak Türkiye yok. Almanya Türkiye'ye yönelik "31 Ağustos'a kadar riskli ülke" uygulamasından henüz geri adım atmış değil... Rusya’dan ise 15 Temmuz'da turist kafilesi bekleniyor...

Türkiye 50 ülkenin büyükelçisini, uluslararası basının temsilcilerini Antalya'da ağırladı... "Yeniden keşfet" konseptiyle Antalya'da konaklayıp ülkedeki "güvenli turizmi" yerinde test ettiler. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından büyükelçilere "Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı" hakkında detaylı bilgi verildi...

Sorular cevaplandırıldı. Peki toplantıya katılan büyükelçiler ve basın mensupları, Türk yetkililerin yaptıkları bilgilendirmeden memnun kaldılar mı, akıllardaki soru işaretleri dağıldı mı?

İki gün süren etkinlikte bulunan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, son derece şeffaf bilgilendirme yapıldığını, Antalya, Muğla ve Aydın'daki hasta sayılarının verildiğini, gelen misafirlerde corona tespit edilmesi halinde devreye girecek sigorta sisteminin detaylıca anlatıldığını söyledi.

Büyükelçilerin ve basın mensuplarının en çok, " bir turistte vaka çıkarsa ne olacak, havaalanında test yapılacak mı, ülkesine dönüşü nasıl sağlanacak? " tarzı sorular sorulduğunu anlatan Erkan Yağcı, Corona sigortası hakkında bilgi verdi; "1 Temmuz'da corona sigorta sistemi başlayacak. Buna göre gelen misafirin sağlık sigortası yoksa internet üzerinden bu sigortayı satın alacak. 3 bin Euro'dan maksimum 7 bin Euro'ya kadar bir sınırı var. sigorta tedavisini karşılıyor."

Uluslararası basında ziyaretle ilgili çok olumlu yazılar yer aldığını söyleyen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Kazakistan'dan ilk turist kafilesinin geldiğini, 1 Temmuz'dan sonra da bazı baltık ülkelerinden ve Ukrayna'dan turist beklediklerini söyleyen Yağcı, "Bu hafta ve önümüzdeki hafta açılacak çok sayıda otelimiz var. İç turizm tahmin ettiğimiz gibi hareketlenmeye başladı Ancak sadece iç turizm Antalya için yeterli olmayacaktır, dış turizmle desteklenmesi gerekir. Bir iki ülkede hareketlenme olursa gerisi gelecektir. Zor bir süreç. 'Biz turist ağırlamaya hazırız, tüm sağlık önlemlerimizi aldık,' mesajını büyükelçilere net bir şekilde verdik" dedi.

Turizmde en büyük pazar olan Almanya, Rusya, İngiltere başta olmak üzere, diğer ülkelerin büyükelçileri

Türkiye'nin verdiği "Biz sağlıklı turizme hazırız" mesajından ne anladılar....Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un deyimiyle 10 günlük süreç turizmin geleceği için kritik öneme sahip... Şimdilik belli olan ise, turizm sektörünün temsilcileri, coronavirüsün sebep olduğu sisli havada yollarını bulmaya çalışıyor..

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20