Turizmin Geleceğine Işık Tutacak Kongre Öncesi, Başkan Yağcı’dan Turizm Değerlendirmesi

3T Gündem’e konuk olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, 26 Kasım’da “Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği” ana teması ile dijital olarak gerçekleşecek olan ve turizm sektör temsilcilerini bir araya getiren 10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi hakkında bilgiler vererek, geçirdiğimiz turizm sezonunu değerlendirdi.

Pek çok sektörü derinden etkileyen Covid-19 salgınından en çok turizm ve seyahat endüstrisinin etkilendiğini söyleyen Başkan Erkan Yağcı, 2020 sezonundaki en gerçekçi hedefin, işletmelerin açılarak faaliyetlerine devam edebilmesi olduğunu söyledi. Temmuz itibariyle başlayan turizm sezonu için oluşturulan hedeflere salgın sebebiyle ulaşılamadığını belirten Yağcı, sezonun geç başlaması ve seyahat kısıtlamaları sebebiyle iç turizmle başlayan sezona dış turizmin destek olduğunu söyledi. Yaz sezonunda iç turizmi canlandırmak üzere adımlar atıldığını belirten AKTOB Başkanı, “Güvenli Turizm Sertifikası” programının turizm için bir kaldıraç görevi gördüğünün de altını çizdi.

Salgının yarattığı psikolojik, fiziksel ve ekonomik etkiler sebebiyle, 2020 sezonunu önceki yıllar ile kıyaslamanın doğru bir yaklaşım olmayacağını söyleyen Yağcı, böyle bir ortamda turizm hareketini başlatabilmenin dahi bir başarı olduğunu belirtti.

2021 turizm sezon hazırlıklarının da başladığına vurgu yapan Dr. Erkan Yağcı, salgın sürecinde misafir tercihlerinin de değiştiğini ve önceliğin güvenlik algısı olduğunu belirterek önümüzdeki yıla ait strateji ve hedeflerin de belirleyicisinin Covid-19 olacağını söyledi.

26 Kasım 2020’de ilk defa dijital olarak gerçekleşecek olan ve tüm dünyadan turizm sektör temsilcilerini buluşturan 10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi hakkında da değerlendirmelerde bulunan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, sektör temsilcilerinin pek çok başlık üzerinde ortak akıl ile sektör sorunlarına çözüm arayacağını, yapılan çalışmaları ve mevcut verileri de değerlendirerek önümüzdeki sezon için hedef ve stratejileri belirleyeceğini söyledi.

2021 yılı için ana kaynak pazarın yine iç turizm olacağını belirten Erkan Yağcı, yapılacak kongrede iç turizmi değerlendirmek üzere ayrı bir oturum olduğunu ve bu panelde iç turizmin geliştirilmesi için daha fazla nelerin yapılabileceğinin konuşacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 23:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20