Turizmde tartışmalar bitmiyor

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, Antalya’ya gelen milyonlarca turistin çarşı esnafına uğramadığını belirtti

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, Antalya’ya gelen turistlerin esnafa uğramadığını belirterek, turizm sektöründe uygulanan sistemi eleştirdi.

Başkan Yahyaoğlu, turist üzerinden propaganda yapıldığını söyleyerek, “Antalya esnafının turizmden siftahı yok. Turizm, ‘işçisine, çarşısına herkese turizm’ sloganını yerine getirmiyor. Bizim isteğimiz bu ancak turizm, otel, alışveriş merkezi ve acente üçgenine sıkıştırılmış. Her şey dahil uygulaması müşteriyi çarşıya çıkmaktan alıkoyuyor, acenteler rehberleri aracılığıyla turistlere çarşıdan alışveriş yapmamaları gerektiğini, dolandırılabileceklerini söylüyor. Kendileri anut aldıkları yerlere müşteriyi mahkum etmeye çalışıyorlar. Bunun propagandasını yapıyorlar. Bu aslında ülkeye ihanettir. Esnafımız hata yapıyorsa o hataları düzeltin ama esnafı topyekün karalayarak, turisti kendi istekleri yerler dışında bir yere göndermeyerek propaganda yapmak kabul edilemez bir durum” dedi.

Turizm sektöründeki en büyük sorunlardan birisinin de kalifiyeli işçi bulmak olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Yahyaoğlu, sorumlu olarak patronları gösterdi. Yahyaoğlu, “Turizm işçileri otellerde asgari ücretle çalışıyor. Turizm işçileri insanca şartlarda yaşasaydı, Antalya esnafının cebine de para girerdi. İşçiler açlık sınırının altında çalışıyor. Turizm işçiliği bir köylü işçiliğe sıkıştırıldı. Bir ayağı köyde olan insanlar sezonda çalışıp baba evine dönüp kışı geçiriyor. Turizm sezonu gelince de tekrar gelip çalışıyorlar. Böyle bir sistem olamaz. Bu işçiler kış aylarını eğitimle geçirmelidir. Aksi takdirde kalifiyeli işçi bulunamaz. Turizmde kalifiyeli işçi bulamamaktan şikayet ediyorlar fakat bu koşullarda kalifiyeli işçi çalışmaz. Sonuç olarak da patronlar yalandan ağlıyor. Patronlar kalifiye işçinin şartlarını yerine getirmiyor çünkü onlar ucuz işçi istiyor” ifadelerini kullandı.

 HABER: FATMA ARSLAN

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 14:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer Cengiz
Zafer Cengiz - 9 ay Önce

Turizmde Dışarıdan ucuz işçi getirmek adına sürdürülen operasyonlarda.. Üçte bir fire vererek TELEF OLAN NİYETLER Sonucunda "sezon işçilik planlamasında oluşan boşlukların acı sonuçları" neden hiç konuşuluyor? Hizmet kalitesinin sürekli düşmesi #TürkTURIZMI'nin IMAJ ve İTİBARINI silip atan en önemli etken olmasina karşın BU HAYATİ SIRUNLAR HİÇ GÜNDEME BILE GELMİYOR..? #TurizmdeÇÖZÜM için #UyanTÜRKİYE #TAG*Medya

SIRADAKİ HABER