Turizmde kalifiye eleman sorunu!

Turizmin başkenti Antalya’da pek çok vatandaş bu sektörden ekmek yerken, personelin yaşadığı sıkıntıları Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu dile getirdi.

banner24

Antalya’da yaz sezonunun uzun olmasına karşın turizm sezonunun kısa olduğuna vurgu yapan Yahyaoğlu, bu durumun hem işçi hem de işveren için büyük sorun olduğuna dikkat çekti. Bunun yanında çalışma koşullarının da kötü olduğuna değinen Yahyaoğlu, “Bu sebeple kalifiye elemanlar başka bir sektöre yöneliyor. Sezon bittikten sonra işveren, çalışanını askıya alıyor. Bunun yasal bir karşılığı da yok. Sanki çalışan ücretsiz izin istiyormuş gibi da işveren de bunu kabul etmiş gibi bir durum oluyor. Çalışandan ücretsiz izin istediği yönünde imzalı kağıt alınıyor. Bu da kabul edilebilir bir şey değil” diye belirtti.

“Turizm işçisi örgütlenmeli”

Yabancı işçilerin asgari ücretin 1.5 katı aldığını ifade eden Yahyaoğlu, “Kendi işçisine asgari ücret olarak 2 bin 20 TL belirleyen hükümet, hangi mantıkla yabancı çalışanlar için bu ücreti belirledi anlaşılır gibi değil. Turizm, sadece turizm patronlarının inisiyatifiyle kontrol edilmesi gereken bir sektör değil. Emekçilerin ağırlıkları hissedilmeli. Ancak örgütlü olurlarsa bu mümkün. Turizm işçilerinin sendikalaşma oranı çok düşük. Bunu süratle aşılması lazım. Sendikalaşarak kendi haklarına sahip çıkmaları lazım” sözlerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20