Turizmde çok yönlü destek şart!

ÖZEL HABER: Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle tamamen duran turizmde hem yeniden yapılanmayı sağlamak hem de yeniden hareketlenmeyi sağlamak için özel destek gerektiğini söyledi.

Tüm dünyada insan yaşamını ve bütün sektörleri derinden etkileyen koronavirüs salgını, en çok sosyal hayatı sınırladı, en ağır darbeyi turizme vurdu.  Bu durumda da en ağır yarayı ekonomisi turizme dayanan yöreler aldı.

Bu yörelerin başında gelen ve ülke turizminde önemli paya sahip olan Antalya’nın Kemer ilçesi bu yörelerin başında geliyor.

Koronavirüs salgını ve Kemer’in durumunu, Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez ile konuştuk. Bu konudaki sorularımızı yanıtlayan Başkan Rıza Sönmez, Kemer’in Türkiye ve Antalya turizmindeki yerini, turizmin Kemer için önemini anlatarak sözlerine başladı, özetle şunları söyledi:

‘‘Kemer turizm destinasyonu olarak Antalya’nın toplam yatak kapasitesinin yüzde 30’una sahip. Türkiye’nin turizm gelirlerinin yüzde 8’ini sağlıyor. Ülke turizminde böylesine önemli bir yeri var. Kemer açısından turizmin önemine gelince, Kemer turizm demek. Ekonomisi buna dayalı.’’

‘HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK’

Turizmin durmasıyla Kemer ekonomisinin de durduğunu belirten Başkan Rıza Sönmez, salgın sonrası beklenti ve öngörüleri konusunda da özetle şunları anlattı:

‘‘Kemer coğrafi yapısı itibariyle çok özel bir ilçemiz. Doğa, deniz, tesisler ve kent iç içe. Salgından sonra da turizmdeki önemini koruyacaktır.

Ancak şu an birçok belirsizlik yaşıyoruz. Kesin olan bir şey var; salgın öncesindeki gibi bir turizm olmayacak. Bakanlığımızın açıkladığı önlemler doğrultusunda hazırlık yapan otellerimiz var. Bazı turizmcilerimiz dönüşümü öz kaynaklarıyla karşılayabilir. Ama dönüşüm için sıfıra yakın faizle krediye ihtiyaç var. Yine esnafın dönüşüm için desteklenmesi gerekiyor.

Dönüşüm sağlandı, tüm önlemler alındı diyelim, kapasiteleri azaltılması, dönüşümün bedeli, maliyetleri ciddi oranda artıracak. Bu da fiyatlara yansıyacak. Burada da müşteri ayağının uygun paketlerle desteklenmesi lazım.’’

Başkan Sönmez, ‘‘Bu yıl turizm ne olur?’’ sorusuna da şu karşılığı verdi:

‘‘Şu bir gerçek: Hiçbir ülke kendi sınırları dışında tatile izin vermeyecek gibi görünüyor. İç turizm açısından baktığımızda, ciddi gelir azalması var. Bunun yanında çalışanlar zorunlu izne çıkarıldı veya yarı zamanlı çalışmaya geçirildi. Özetle yıllık izinler büyük ölçüde kullanıldı.

Her şeye rağmen tatile çıkıldı, fiyatlar önceki gibi olmayacak. Bu konuda da kapsamlı bir paket hazırlanmasına ihtiyaç var.’’

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2020, 19:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER