'Turizm sektörünü eşi benzeri görülmemiş krizden geçiyor'

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, turizm sektörünün eşi benzeri görülmemiş bir krizden geçtiğini belirterek, ‘’Sektörde bu yıl yaşanan gerileme, 2009 yılındaki küresel ekonomik ve mali krizde kaydedilen gelir kaybının beş katından fazlasına denk geliyor. BM Dünya Turizm Örgütü'ne göre 2020 yılının ilk sekiz ayında uluslararası turizm yüzde 70 azaldı. Kuzey yarımkürenin turizm açısından en yoğun olduğu temmuz ayında uluslararası gelişler yüzde 81, ağustos ayında ise yüzde 79 düştü. BM Turizm Örgütü bu yıl 1,2 trilyon dolar kayıp yaşanacağını tahmin ediyor’’ dedi.

'Turizm sektörünü eşi benzeri görülmemiş krizden geçiyor'

Dünya, Türkiye ve  Antalya turizminin önemli aktörlerinin bir araya geldiği turizmin en büyük buluşmalarından birisi olan Uluslararası Resort Turizm Kongresi, bu yıl 10. kez Antalya’da ilk defa dijital olarak gerçekleşti. 

Kongrede konuşan TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, pek çok krizi olduğu gibi, Covid 19 nedeniyle yaşanan global krizi de atlatacaklarını belireterek,
‘’Ekonomimizin en stratejik sektörü olarak büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflerimizi ancak kamu ve özel sektör el ele vererek başarabiliriz. Başta bakanlığımız olmak üzere, devlet yetkililerimiz, krizin başından bu yana taleplerimizi dinlemekle kalmayıp, hızla harekete geçerek bizlere büyük destek verdiler. Bundan sonra da yakın işbirliğimizin süreceğine olan inancım tam. Sektör için elzem olan destekleri ve kanun değişikliklerini bir kez daha burada tek tek sayarak vaktinizi almak istemiyorum. Ancak sektörümüzün ayakta kalması, ülke ekonomisini kalkındırmak ve yurtdışındaki rakip ülkeler karşısında rekabet gücümüzü sürdürmek için hepinizin malumu olan beklentilerimizin 2021 yılı sonuna kadar devam etmesini arzu ediyoruz’’ dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21