"Turizm işçisinin yüzde 70'i işbaşı yapamadı"

Tüm sektörleri olumsuz etkileyen covid-19 salgını turizm sektörünü de etkisi altında tutmaya devam ediyor. 3tGündem’de, Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu ile pandemi döneminde turizm emekçilerinin mücadelesini ve turizm emekçilerini bekleyen süreci konuştuk.

Dünyada ve ülkemizde devam eden covid-19 sürecinden tüm sektörler gibi turizm sektörü de büyük yara aldı. Salgın dolayısıyla alınan önlemler kapsamında kapasitelerde azalmaya gidilmesi ve azalan turist sayısı sebebiyle turizm emekçileri istihdam açısından sıkıntı yaşamaya devam ediyor. 

’Yüz binlerce turizm işçisi mağdur’ 

Alınan önlemlerin turizm işçilerinin ihtiyaçlarını karşılamadığını ifade eden Yahyaoğlu, Haziran ayında başlayan normalleşme sürecinde yarı kapasiteyle açılan işletme çalışanlarının büyük bir kısmının işsiz kaldığını söyledi. Turizm emekçilerinin yaklaşık yüzde yetmişinin hiç iş bulamadığını belirten Yahyaoğlu, iş bulabilen azınlığın kısa çalışma ödeneği ile geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. 

‘Turizm işçisinin kış ayları Yılkı Atı’dır’ 

Ekim ayıyla birlikte yaklaşan sezon sonu, turizm işçileri için maalesef zorlu sürecin başladığı anlamına geliyor. Turizm sezonu dışında işçilerin halini ifade etmek için Yılkı Atı ifadesini kullanan Yahyaoğlu:  

‘’Yılkı Atı diye bir gelenek var Anadolu’da. Dağlara salarlar Ekim ayında atları. Çünkü besleyecek yemleri, yemekleri yoktur. Onlara bakacak imkanları yoktur. Kışı kendi imkanlarıyla geçirebilen atlar sezonda toplanır ve çalıştırılır. Gelecek sezon yine dağlara salınır. Turizm işçisi de böyle oldu.’’ 

‘Turizm istikbal sektörüdür’ 

Turizme sadece tatil olarak bakılmaması gerektiğini belirten Yahyaoğlu, dolaylı olarak etkilenen bir sürü sektör olduğunun hesaba katılmasının önemini vurguladı. Türkiye’nin yakın gelecekte yüz milyondan fazla turist ağırlayabileceğini, bunun için de turizm işçilerine eskisinden daha fazla ihtiyaç duyulabileceğini öngördüklerini ifade etti. Eğer şimdi sektör çalışanlarının sıkıntılarını gidermek için gerekli adımlar atılmazsa ileride daha çok ihtiyaç duyulduğunda çalışacak emekçi bulmanın zorlaşacağını açıkladı.  

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20