Turist çok, para yok

Türkiye’nin turizm merkezi Antalya’da 2019 yılının ilk aylarından itibaren rekor üstüne rekor kırılıyor. 16 milyon turist beklentisi olan şehrin turizm esnafı ise yaşanan turist artışından nasibini alamadığını söylüyor

Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün verilerine göre, geçen yıl yaklaşık 14 milyon yabancı turist ağırlayan Antalya, bu yıl kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Turizmin başkenti Antalya'ya, sadece mayıs ayında bir milyon 702 bin 296 yabancı turist geldi. Yerli turistlerin sayısı ise 45 bin 918 olarak gerçekleşti. Kente gelen turist sayısında ise 5 ayda yaklaşık yüzde 19 artış gerçekleşti.

Bu yıl 16 milyon turist hedefiyle rekor haberlerin üst üste gelmeye devam ettiği Antalya'da 2019 yılı haziran ayının son günlerinde yeni bir rekor haberi daha geldi. Kentin ziyaretçi sayısı tarihte ilk defa haziran ayı toplam rakamı 2 milyonu aştı. Tüm veriler ışığında turist hareketlenmelerinin en üst seviyelere çıktığı Antalya’da, tarihi yapısı ve Antalya’nın merkezi konumundaki Kaleiçi’nde bulunan esnaf, turistlerden faydalanamadığını söylüyor.

Türkiye’ye kaliteli turist gelmediğini söyleyen esnaf, gelen turistlerin otellerden çıkmadığını veya turlarla gezdikleri için esnafa uğramadıklarını belirtiyor. Yaşanan 2018 ekonomik krizinin ardından toparlanmaya çalışan ve turizm sezonunu bekleyen esnaf, konuyla ilgili gerekli iyileştirilmelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Haber:Fatma Arslan

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER