Tünelin sonundaki ışık, yerli turist

ÖZEL RÖPORTAJ: Yıllardır hep dış turizme odaklı planlar yapıp hedefler koyan turizm işletmecilerinin gözü bu kez iç pazarda, yerli turistte... 3T gündemin sorularını yanıtlayan otel işletmecisi Alp Özel, "turizm canlanacaksa bu ancak iç pazarla mümkün olacak" görüşünü savunuyor.. Otel işletmecisi aynı zamanda ATSO Meclis üyesi olan Alp Özel, salgın sürecinde turizm sektörünün son derece kötü yönetildiğini,, işletmecilerin turizmi yönetenlerden daha gerçekçi olduğunu dile getirerek şunları kaydetti;

" Bir aşı bulunmadan, ya da sağlam bir tedavi yolu olmadan hiç birimize huzurlu bir ortam olmayacak ve biz işletmeciler bunun farkındayız. Turizmi yönetenlerin ise durmadan tarih vermesi yok Nisan ortası, yok Paskalya dönemi, olmadı Mayıs başı vb tarihler verip durması ise hiç gerçekçi değil. Bu tarih vermeleri filan köy kahvelerinde filan konuşabilirsiniz, ancak ülkeyi yönetiyorsanız yetkiliyseniz tarih vermeden önce iki kere düşünüp daha başka önlemleri devreye koymalısınız. Çünkü insanlar turizmi yönetenlerin sözüne güvenip yatırım yapıyor, kredi çekiyor. Salgın sürecinde turizm sektörü çok kötü yönetildi, bir başıboşluk var."

Amerika turizmi fonlayacağını iç pazarı hareketlendireceğini, turizm amaçlı vereceği kredilerin Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde harcanmasını istedi. Benzeri açıklamalar Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerinden de geldiğine dikkat çeken Alp Özel, "madem her ülke turizmde kendi iç pazarına döndü, Türkiye'nin de benzer tedbirler alması gerektiğini, aksi takdirde tünelin sonunda ışık filan olmadığını, tünelin kapkaranlık olduğunu dile getirerek şunları söyledi;

"Olmasını çok dilediğimiz istediğimiz konu iç pazar... Seyahat kısıtlaması kaldırıldığı zaman, iç pazara dönük bir seyahat planlaması yapılmalı hem de acilen... Çok düşük faizle insanlara tatil kredisi versinler. İnsanlar çok çok düşük hatta sıfır faizle bu kredilere ulaşabilsinler. Yerli halkla iç pazarda bu hareketliliği sağlayabilirsek, tünelin sonundaki ışığı görebiliriz. Aksi takdirde tünelin sonunda ışık filan yok, şu an tünel kapkaranlık. Özellikle şehir içindeki oteller dolarsa, o şehirdeki esnaf da hareketlenir. Kredilerle işletme sahipleri değil, yerli tüketici fonlanmalı."

Bu canlanma sağlanamazsa ne olur sorusuna ise Alp Özel, özellikle ömrünü turizme vermiş, ikinci üçüncü kuşak küçük ve orta ölçekli aile işletmelerini çok zor günlerin beklediğini söyledi. İnsanların işletmelerine servetlerini yatırdıklarını üstüne borçlandıklarını söyleyen Özel, yerli turizm hareketlenmezse kendilerini kötü bir son beklediğini dile getirdi. Kendisi de 1989 yılından bu yana turizmle uğraşan ve otel işletmeciliği yapan Alp Özel, " Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, bu sıkıntılı süreç bir şekilde aşılır ama sonrasında bekleyen tehlike büyük. Yıllarca bu sektöre emek vermiş, can vermiş küçük ve orta ölçekli aile işletmeleri bu süreçte en büyük yarayı alacak. Bu kişiler kendi işletmelerini kaybedebilirler, Büyük tekel sermaye gruplarının eline geçebilir, kapanabilir. Buna acilen tedbir alınması gerekiyor" dedi.

Antalya'da şehir içinin canlandırılması gerektiğini ve Kaleiçi'nin Antalya'nın kalbi olduğunu hatırlatan Alp Özel, nitelikli turistin gelmesini istiyorsak nitelikli restoranların açılması gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle noktaladı; "Kaleiçi Antalya'nın kalbi gözbebeği... Buraya çok kaliteli restoranlar, müzeler, lüks kaliteli gerçek butik oteller açılmalı. Zengin düğün pastası şeklindeki devasa otellerden vazgeçilmeli. Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile Kaleiçi'ni yeniden ele alan bir toplantı yaptık. Salgından sonra burada bir güvenli alan güvenli bölge nasıl oluştururuz bunun hazırlıklarını yapıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20