Pandemi Mağduru Turizm İşçileri, Haklarını İstiyor!

3T Gündem’e konuk olarak pandeminin turizm sektörüne etkisini ve turizm işçilerinin sorunlarını değerlendiren Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, turizm sektörü hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

18 No'lu iş kolu kapsamına giren, turizm, yiyecek-içecek ve eğlence sektörünün pandeminin olumsuz yansımalarını derinden hissettiğini belirten Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, bu iş koluna giren işletmelerin pek çoğunun hala kapalı olduğunu ve hem işletmelerin hem çalışanların büyük zorluklarla mücadele ettiklerini belirtti.

Turizm işçilerinin en önemli sorunlarından birini sigortasızlık olarak nitelendiren Başkan Yahyaoğlu, sektörde kayıt dışı istihdamın çok yüksek olduğunu ve bu sebeple, kapanan işletmelerde çalışan işçilerin de hiçbir sosyal haktan faydalanamadığını vurguladı.

2020'nin mart ayında işlerine dönmeyi bekleyen sezonluk turizm işçilerinin, pandeminin ortaya çıkmasıyla işlerine de dönemediğini söyleyen Yahyaoğlu, turizm işçilerinin önemli bir çoğunluğunun 2020 senesini işsiz ve kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin gibi sosyal haklardan faydalanamadan geçirdiğini söyledi.

2021 turizm sezonunun başlamasına sayılı günler kaldığını belirten Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Başkanı, turizmde beklenen hareketliliğin haziran ortasında başlayacağını belirterek, turizm işçilerinin önemli bir kısmının işlerine ancak haziran ayında dönebileceğini söyledi.

Sendika olarak öncelikli taleplerinden birinin, turizm işçilerine aşı önceliği tanınması olduğunu belirten Mustafa Yahyaoğlu, güvenli turizmin bir koşulunun da misafirlerle birebir temasta bulunan ve onlara hizmet eden turizm işçilerinin aşılanması olduğunu söyledi. Dev Turizm İş Sendikası Başkanı, hem çalışanların sağlıklarını korumak hem de otel misafirlerinin daha güvenli bir tatil geçirebilmesini sağlamak için sosyal mesafeye uymanın mümkün olmadığı konaklama sektöründe, aşı önceliğinin gerekliliğine vurgu yaptı.

İşçi çıkarma yasağının devam ettiği süreçte, işçilerini kıdem ve ihbar tazminatı ödeyerek çıkaramayan işverenlerin, yüz kızartıcı bir suç veya ahlak ve iyi niyet kurallarına uymama gerekçelerine dayanarak sahte bir beyan ile işçileri mağdur ettiklerini belirten Mustafa Yahyaoğlu, bazı işverenlerin ise işçilere baskı yaparak istifaya zorladıklarını belirtti. Yıllardır devam eden bu sorunların pandemi sürecinde işçi çıkarma yasağı ile arttığını kaydeden Yahyaoğlu, "Sezon bitip otelin kapandığı eylül ayında otelde çalışan 100 işçi aynı anda istifa ediyorsa, Çalışma Bakanlığı veya Sosyal Güvenlik Kurumu bunun esas sebebini sorgulamalı" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesude Ummaz
Mesude Ummaz - 12 ay Önce

Evet istifaya zorlandım 3 sezom çalıştığım otelde covit oldum dikkatsizliğimde oldu diye mobing uygulandı istifaya zorlandım

SIRADAKİ HABER