''Otellerimizi açacağız, elbette risksiz iş yok''

ÖZEL RÖPORTAJ: İç turizmin başlamasına kısa süre kala Sağlıklı Turizm Sertifikası'nın işletme ve misafirler için ne anlama geldiği konularında AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya 3T Gündem’e özel açıklamalarda bulundu.

‘’Artık öngördüğümüz doluluklar olmayacak. Bunu herkesin kabullenmesi gerekiyor’’

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, ‘’Bu dönem turizm tesislerinin yüzde 50’si açılabilirse başarılı oluruz’’ diyerek, ‘’Artık öngördüğümüz doluluklar olmayacak. Bunu herkesin kabullenmesi gerekiyor. Bütçelerimizi revize edeceğiz’’ ifadesini kullandı.

Koronavirüs nedeniyle mart ayından sonra işlerin durma noktasına geldiğini anımsatan Erkan Yağcı, ‘’Hastalığın tepe noktasına 23 Nisan tarihinde erişildi. O tarihin ardından da iyileşme süreci başladı. Bizim de bu noktada taleplerimiz oldu. İşlerimize nasıl başlayacağımız en büyük soruydu. Buradaki en önemli husus sağlık. Gerçekleştirdiğimiz tüm uluslararası görüşmelerde ‘güven’ unsurunu gördük. Yani güvenli destinasyon, güvenli otel, güvenli seyahat. Çünkü salgın, psikolojik korku ve endişe yarattı. Gittiğim yerde salgına kapılır mıyım? Hijyenik koşullar yeterli mi? soruları var insanların kafalarında. Bunu gidermek için Kültür ve Turizm Bakanlığı liderliğinde ilgili bakanlıklar ve sivil toplum örgütleriyle beraber bir komisyon hazırlandı. Ve sertifika verilmesi kararı alındı’’ dedi.

Kare kod ile kurallar görülebilecek

Sertifika sürecine ilişkin bilgi veren Erkan Yağcı, ‘’Yetkililer, tesislerde koşulların uygulanıp uygulanmadığını kontrol edecekler. Tesislere bir belge ve kare kod verecekler. O kare kod işletmelerin belli yerlerinde olacak. Gelen misafirler o kare kodu okuttuktan sonra işletmede tüm kuralların uygulanıp, uygulanmadığını görebilecekler. Bu şu açıdan önemli. Belgeyi uluslararası akredite kurumları verecek. Sertifikayı alan tüm işletmeler bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak. Bu dönemde insanlara bu güveni vermemiz lazım. Bunu aşmanın yöntemi bu sertifika’’ diye konuştu.

‘’Kimse işletme sahiplerine kapatın ya da açın demiyor’’

Turizmin hareketlenmesi için iç turizme büyük görevler düştüğünü ifade eden Erkan Yağcı, ‘’İç turizmin olması için 2 ana unsur var. Şehirlerarası karayolu ve uçuşların serbest bırakılması gerekiyor. Bunun yanında çalışılan operatörlerle de yakın ilişki de olunması lazım. Her otelin gerçeği farklıdır. Bazı oteller yüzde 20 dolulukla, bazısı da yüzde 50 dolulukla otelimi açacağım der. Dolayısıyla buna işletme karar vermesi verecek. Kimse işletme sahibine kapatın ya da açın demiyor. Oteli açarken belli bir rezervasyonu görmek lazım. Bu sonuçta işletmecilerin alacağı bir karar. Sinyallerin alınarak hareket edilmesi gerekiyor’’ dedi.

‘’Sadece iç pazar yetmez’’

Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyon yatak kapasitesinin olduğuna dikkat çeken Erkan Yağcı, ‘’Bunun 600 bini sadece Antalya’da bulunuyor. Sadece iç pazarla, istediğimiz rakamlara ulaşamayız. Bizim hem iç pazara hem de dış pazara ihtiyacımız var. Türkiye’nin turizm yapısı yüzde 80- 85 civarında dış pazar odaklı. Bunun altını çiziyorum. İşletmelerin tekrar işler duruma gelmesi için iç pazar desteklenmeli ama sadece iç pazar yetmez. Biz bu dönem tesislerimizin yüzde 50’si açabilirsek başarılı oluruz. Artık öngördüğümüz doluluklar olmayacak. Bunu herkesin kabullenmesi gerekiyor. Bütçelerimiz revize olacak’’ ifadesini kullandı.

‘’Elbette risksiz iş yok’’  

Sertifikanın hem çalışan hem de misafir güvenliğini işin içine aldığını anlatan Erkan Yağcı, şöyle devam etti: ‘’Biz çalışanlarımız için de önlemler alıyoruz. Elbette risksiz iş yok. Ümit ederim ki işlerimize başladığımızda ne personelde ne de gelen misafirlerimizde vaka ile karşılaşmayız. Bizim işlerimize ‘kabulle’ ile başlamamız gerekiyor. Biz, salgın döneminde otellerimizi açacağız. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Bu riskleri kabul edeceğiz ve işimize başlayacağız. Normal hayatımıza devam edeceğiz ama iş yapma biçimimiz bu dönemde farklılaşacak. Sosyal mesafe kurallarını, iş yapma biçimimize uygulayacağız.’’

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21