'Önlemlerimizi tavizsiz uygulamalıyız'

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı: Güvenli Turizm Sertifikasyon sisteminin düzenlemeleri bu dönemde çok önemli. İspanya ve Yunanistan’da yaşananları görerek önlemlerimizi tavizsiz uygulamalıyız.”

'Önlemlerimizi tavizsiz uygulamalıyız'
banner24


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, COVID-19 krizinin milyonlarca insanın yaşamını ve geçim kaynaklarını etkilediğini, seyahat, turizm ve konaklama sektörünü de derinden etkilediğini hatırlatarak, “Başarılı bir süreç yönetimi için kurallara tavizsiz uymalı ve düzenlemeleri aynen devam ettirmeliyiz” dedi.
“Kurallara uyarak mücadeleyi kazanacağız”

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

“COVID-19 pandemisine karşı mücadelemiz sürerken, sektörümüz zor bir süreçten geçiyor Türkiye’de tüm dinamiklerle el ele verilen bu mücadeleyi kazanacağız. Bunun için ülke genelinde olduğu gibi, turizmde de kurallara tavizsiz uyulmalı, belirlenen düzenlemeler de aynen devam etmeli. 

İngiltere’den uçuşlar başladı, iç pazar hareketlendi, Rusya’dan haber bekleniyor. Sıkıntılı bir dönemden sonra bunlar turizm ile ilgili sevindirici gelişmeler. Almanya ve Avrupa Birliğinin Seyahat Uyarısı kararını yakın zamanda objektif zeminde alınacağını ümit ediyoruz.

Bu alandaki olumlu gelişmeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve kamu yönetiminin getirdiği düzenlemeler, konaklama tesislerinin aldığı önlemler ve kurallara uyum ile elde edildi.

Bu konuda her kesimin her kişi kurum ve kuruluşun kurallara uymaya azami dikkat göstermesi gerekir. 

Güvenli Turizm Sertifikasyon sisteminin düzenlemeleri bu dönemde çok önemli. İspanya ve Yunanistan’da yaşananları görerek önlemlerimizi tavizsiz uygulamalıyız.

Öncelik işletmeleri açık tutmakta

Bu yıl turizm sezonunda öncelik işletmelerimizi açık tutmak, ticari faaliyetimize devam etmektir. Bunları yaparken de dikkatimiz; fiyat dengesi, kalite unsuru ve özellikle Güvenli Turizm Sertifikasyon sistemi kriterlerini tavizsiz uygulamak olmalıdır. Özellikle sektöre verilecek destekler; nakit akışı imkanları, kredi destekleri, istihdam destekleri 2020 yılı boyunca devam etmelidir.

Antalya’da 281 işletme belgelendi, 189’u belgelendirme sürecinde. 

Şimdiye kadar Antalya da 470 konaklama tesisi Güvenli Turizm Sertifikasını almaya başvurdu. Bunlardan 281’i belgelendi. 189 işletme belgelendirme sürecinde. Antalya bu sertifikada da bir numaralı destinasyon. 

Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde yönetilen “Güvenli Turizm Sertifikası”, konukların beklentilerini karşılamak ve tüm süreci yönetmek amacıyla, turizm çalışanlarına eğitimler sunuluyor. 

Aynı zamanda hijyen konusunda etkin çalışmalar yapılıyor, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe, Covid-19 bulaşma riskini azaltmak için uygun gıda hijyeni ve güvenliği uygulamaları ve süreçleri tamamlanıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21