Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Mayıs sonu itibariyle iç turizme ufak ufak başlayacağız’’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Mayıs sonu itibariyle iç turizme ufak ufak başlayacağız. Haziran’da birçok ülkede bu iş ufak ufak başlar’’ açıklaması yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Mayıs sonu itibariyle iç turizme ufak ufak başlayacağız’’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında önemli açıklamalar yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizm sektörünü yakından ilgilendiren açıklamalarının satır başları şöyle:

Otellere hangi kriterlere göre sertifika verilecek?

Dört ayrı komisyon yaptık, 132 maddelik bir kriter belirledik konaklama ve restoranlar için. Şu an itibari ile de tga.gov.tr’de yayınlandı kriterler orada madde madde var. Personelinize pandemi eğitimi vermeniz gerekiyor.

Sertifikasyonda temel kriter sosyal mesafe

Denetim firmaları her ay düzenli denetliyor olacaklar, sertifika belgesinde bir karekod olacak o karekodu okuttuğunuz zaman o işletmenin denetim geçmişini görebileceksiniz. Bu sertifikayı alan turizm tesisi uluslararası kuruluşlar tarafından olmazsa olmaz diye nitelendirilen önlemlerin tamamı burada uygulanıyor ve denetliyor anlamına gelecek bu sertifikalar. Bu sertifikasyon yeterli değil, biz Salı günü bunun genelgesini yayınlıyoruz, yarından itibaren Dışişleri Bakanımızla bir niyet mektubu hazırladık, bu niyet mektubunda bir davet içeriyor. O ülkenin vatandaşına yurtdışına çıkış izni verecek olan ilgili kurumlara gönderiyoruz bu mektubu.

Türkiye'nin sağlık altyapımızın detaylarını yazdık,hastane kapasitelerimizi yazdık, ambulans sayılarımız, ventilatör sayılarımız bu mektubu bütün ülkelere pazartesi sabah gönderiyoruz.

Dışişleri Bakanımızla aynı zamanda ilk etapta 70 ülkeye telefon trafiği başlatacağız.

Sertifikasyon içerisinde bu ağırlıklı turizm havalimanı olarak kullanacağımız yerlerde Sağlık Bakanlığımız test merkezleri oluşturuyor, yerli yabancı fark etmez buraya gelenlerin testini yapacağız.

Mayıs sonu itibariyle iç turizmle ufak ufak başlayacağız turizm trafiğine. Haziran’da birçok ülkede bu iş ufak ufak başlar, işte Orta Avrupa ülkeleri bazı Asya ülkeleri olsun bunlar Haziran ayı içerisinde aşamalı bir şekilde açılacağını düşünüyoruz. Tarih ilerledikçe biz de takvim açıklayacağız bize bağlı bir konu değil bu belirli kriterler var. Bu sene beklentiyi yüksek tutmamak lazım, ama ben bu sene için otellerin yüzde 50’sini, yüzde 60’ını açabilirsek iyi bir otel olduğunu düşünüyorum.

Açık büfeler

Açık büfelerde sunum şekli değişecek, siz almıyorsunuz sadece sunum şekli değişecek. Siz söyleyeceksiniz ne kadar isterseniz aşçı verecek. O sağlığın bir kriteri var. Açık büfe kalacak, sunum şekli değişecek.

Kongrelerin durumu

Biz bu hareketleri başlatacağız, kriterlere ilaveler olabilir azaltmalar olabilir. Aşama aşama gideceğiz, bunlar yeni normaller, hafta hafta açıklayacağız nasıl olduğunu göreceğiz ona göre açıklayacağız.

Hamamlar ve spalar

Açıkladığımız 132 maddelik kriterlerde durumu belli oradan bakabilirler.

Paket turlar

Charter olmuş tarifeli olmuş durumun içeriğini değiştirmiyor, havacılık söz konusu olduğu zaman da uluslararası otoritelerin alacağı kurallar çalışmaya başlayacak. Hava trafiği dünya ekonomisi için önemli, bunu başlatamazsanız sistem çöker, dijital iletişim bir yere kadar.

Almanya ile Türkiye arasında koridor

Biz Bilim Kurulumuza danışıyoruz, onlar tamam derse ilgili ülke ile de iletişime geçiyoruz. Muhtemelen Almanya daha erken başlar diye düşünüyorum.

Tatil fiyatları

Bu sene önceliğin fiyat olduğunu düşünmüyorum, hareketi başlatmanın öncelik olduğunu düşünüyorum. İkinci üçüncü aşamada fiyat hesabı yapılır ama şu aşamada bunu kimsenin düşüneceğini zannetmiyorum.

Kruvaziyer turizmi

Yaz ortasına veya biraz daha sezon sonuna kayacağını düşünüyorum orada protokoller oluşmadı daha, GalataPort hazır ama bugün gelseler alabilecek kapasitede. 5 Nisan’a hazırdı, şimdi daha da hazır hale gelir, gemi yanaşıyorum dediği anda alabilecek durumda.

Olimpos

Bu konu benim bakanlığımdan önce gerçekleşmiş bir iş, 1990’lı yıllardan itibaren Olimpos deresi çevresinde izinsiz ve plansız bungalov tarzı yapılaşma başlıyor. Hem iç turizmde hem dış turizmde ilgi görüyor, ondan sonra bu yapılar artıyor, kontrolsüz yapılaşma arttığı için 2017 yılında hem oranın yerel belediyesi hem de Olimpos Ören Yeri Kazı Başkanlığının talebi üzerine, arkeolojik sit düzenlemeleri tekrar yapılıyor. Bu konu 3 buçuk yıl öncenin konusu. Kırmızı olan 1. derece arkeolojik koruma alanı mavi olan 2. Derece arkeolojik koruma alanı. Bu düzenlemeden sonra önceki kırmızı alan 200 hektar kırmızı alan var, düzenlemeden sonra aslında 1. Derecedeki arkeolojik sit alanı 200 hektardan 250 hektara çıkartılıyor. Bu Ören Yeri Başkanlığımızın talebi üzerine yapılıyor daraltılmıyor, genişletiliyor bu. Maalesef sosyal medyada ve belirli platformlarda sanki alanın tamamının arkeolojik sit derecesi düşürülmüş gibi bir algı yaratılıyor. Toplam baktığınız zaman 614 hektarın sadece yüzde 4’lük kısmı 3. Derece arkeolojik sit alanı oluyor geri kalan kısmı korunması gerektiği gibi korunuyor. Bu bir koruma planı, orada bir yıkım yapılacak.

Halk plajlarının durumu

Biz geçen sene bir halk plajı uygulamasına geçtik, bu bağlamda iki tane örneğini ücretsiz modern plajı yaptık. Şimdi bu seriye devam ediyoruz iki tane Belek ve Serik’te yapacağız.

Turizm hedefleri

2020 artık dünyanın uğradığı bir yol kazası olarak görelim, Turizm Geliştirme Ajanslarıyla birlikte çok iyi bir tanıtım kampanyası hazırladık bunu 16 Mayıs’ta yayınlamaya başlıyoruz. Biz hızlı bir şekilde toparlayacağız, bu seneki hedefimiz aslında 58 milyondu önümüzdeki sene de 63 milyonu geçeriz diye düşünüyorduk. Çok sıkıntılı bir durum olmazsa biz 2023 hedeflerimizde de hala iddialıyız, 75 milyon turisti tutturabiliriz. Son yıllarda Kapadokya’nın yüzünü güldüren Uzak Doğu pazarları oldu, peki Uzak Doğu’dan turizm akışı konusunda bir yol akışı belli oldu mu? Normalde hava trafiğinin onlardan başlaması lazım biz hazır olduğumuzda onları davet edeceğiz. İlk trafiğin açılacağı noktalar Uzak Doğu ülkeleri olacaktır. Asya ülkeleri bu tarz pandemi olaylarına hazırlıklılar, onların vatandaşlarında toplum disiplini oluşmuştu, Asya’daki vatandaş buna karşı daha hazır.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20