ITB BERLİN FUARI’NA ANTALYA DAMGASI

Almanya’nın başkenti Berlin’de dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB Fuarı başladı. Fuarda Antalya, çok sayıda turizm sektör temsilcisi tarafından temsil ediliyor

ITB BERLİN FUARI’NA ANTALYA DAMGASI
banner24

Dünyanın 186 bölge ve ülkesinden 10 binin üzerinde turizmciyi bir araya getiren 53. Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’nın konuk ülkesi bu yıl Malezya oldu. Turizm Fuarı'nın resmi açılışı Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ve Malezya Turizm Bakanı Datuk Mohamaddin bin Ketapi tarafından gerçekleştirildi. 6-10 Mart tarihleri arasında düzenlenen ITB'de bu yıl aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 181 ülkeden 11 bin katılımcı yer alıyor. ITB'ye Türkiye'den 100'ün üzerinde otel, tur operatörü, seyahat acentesi ile turizm alanında faaliyet gösteren dernek ve kuruluş katılıyor. Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan Türkiye standında dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Şanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe'nin tanıtımına ağırlık verilecek. Fuarda Türkiye’de son yıllarda sayıları artan golf merkezlerinin, mavi yolculuğun, termal sağlık turizminin ve bisiklet gibi doğa sporu imkanlarının da tanıtılması hedefleniyor.

Bakan yalnız bırakmadı
Türkiye standının açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılacak. Fuarda bu yıl seyahat ve teknolojik yenilikleri bir araya getiren ürünlerin tanıtımı yapılacak.  10 Mart'a kadar açık kalacak olan fuarı 170 bin sektör temsilcisinin ziyaret etmesi bekleniyor. Sabah erken saatlerde fuar alanında Türkiye reyonuna gelen Bakan Ersoy, önce Türkiye’den gelen stantları gezdi. Katılımcı firma temsilcileriyle de kısa süre sohbet eden Ersoy, Türkiye’nin turizm alanındaki atılımlarıyla ilgili açıklama yaptı. Turizm alanında 2018 yılının beklentilerin üzerinde başarılı bir şekilde geçtiğini söyleyen Bakan Ersoy, aynı sıçramayı 2019’da gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Erken rezervasyonlarda Almanya pazarında büyük artışlar olduğunu bilgisini veren Bakan Ersoy, “Son aldığım rakamlara göre Almanya pazarında erken satışlarda geçen yıla oranla yüzde 58’lik bir artış var. Almanya’nın genelinde ön satış artışı olmamasına rağmen Türkiye’ye yönelik satışlarda ciddi artışlar var" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20