''Her Şey Dahil sistemi müşteri istediği sürece olacaktır''

ÖZEL HABER: Turizm endüstrisi, koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Türkiye genelinde ve Antalya özelinde 2020 için beklentiler büyüktü. Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy, 2020 için turizm hedefini 40 milyar olarak açıklamıştı. Ancak salgın nedeniyle sezonun bahar aylarını kaybeden sektör temsilcileri, yaz ve sonbahar aylarını kurtarabilmeyi umuyor.

Antalya 3T Gündem’e konuşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, işletmelerin salgın sonrasına hazırlık yaptıklarını, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

‘’Misafirlerimizi psikolojik olarak rahatlatmamız gerekiyor’’

Turizm sektörünün gözü kulağının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı uluslararası geçerlilikteki sertifikasyon programında olduğunu belirten Erkan Yağcı, ‘’Sertifikasyon programı, uluslararası tur operatörlerinin istediği kriterleri karşılamayı ve turistlerin ‘gittiğim işletmede acaba virüs kapar mıyım’ endişesini bertaraf etmeyi hedefliyor. Belki 2021 yılının ortalarına kadar virüs endişesi, hijyen hassasiyeti dünya toplumlarında devam edecek. Misafirlerimizi psikolojik olarak rahatlatmamız gerekiyor. Psikolojik anlamda misafirlerimizi rahatlatacak önlemleri almamız gerekiyor. Ancak koronavirüs sertifikası için çalışmalar henüz sonuçlanmadı. Sertifikaya son şekli henüz verilmedi. Bu konuda işletmelerden birliğimize çok fazla soru geliyor. Biz de önümüzdeki günlerde sertifikasyon programının açıklanmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

‘’Her şey dahil sistemi, Türkiye için bir pazarlama yöntemidir’’

AKTOB Başkanı Yağcı, ‘’her şey dahil’’ sisteminin tartılmasının ise son derece gereksiz bir tartışma konusu olduğunu ifade ederek, gerekçesini şöyle anlatıyor: "Her şey dahil sistemi, Türkiye için bir pazarlama yöntemidir. Eğer bir gün bu sistem uygulanmayacak olursa, tüketici artık istemediği için olacaktır. Türkiye ve Antalya, her şey dahil sistemini en iyi uygulayan ülkelerden birisidir. Bu kadar başarılı olduğumuz bir sistemde bunu tartışmak yersiz. Misafir istediği sürece her şey dahil sistemi olacaktır. Bizim her şey dahil sistemini hak ettiği fiyattan satmamız lazım. En önemli konu bu."

Tatil yapmak daha mı pahalı olacak?

Önümüzdeki 6-7 ay, salgının psikolojik etkilerinin hep birlikte yaşanacağını söyleyen Yağcı, "Sonrasında yine seyahatlere çıkılacak, tatiller yapılacak şüphesiz. Normalleşme öncelikle iç pazarla başlayacak, dış turizm de onu destekleyerek devam edecek. Ve bu süreçte işletmelerimiz şüphesiz birtakım kampanyalar yaparak turizmi hareketlendirmeye çalışacaklardır. Tesislerimiz hemen dolmayacak, düşük ölçekli bir turizm hareketi olacaktır zaten. Süreç birtakım kampanyalarla desteklenecektir" dedi.

Mercan Dede ile misafirlerimize ulaşmayı hedefledik

Aynı zamanda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi olan Erkan Yağcı, turizm hareketi bekledikleri ülkelere karşı da iletişim ve tanıtım stratejisi başlattıklarını açıkladı. Bu amaçla liveturkey.com sitesinin devreye girdiğini söyleyen Erkan Yağcı, "Birlik zamanı diye bir kampanya oluşturduk. 5-6 farklı film hazırladık. Bunlardan birisinde Mevlana'nın sözünden yola çıkarak, ‘sevgiyle beraber olalım’ çağrısını yaptık. Bir diğerinde Mercan Dede'nin müzikleriyle misafirlerimize ulaşmayı hedefledik. Yine bir başka filmimizde sağlık turizmini, gastronomi bölgelerimizi tanıttık. Antalya için ‘güneş ve daha fazlası’ diye bir kampanya başlattık, Antalya'ya özel" dedi.

Erkan Yağcı, son olarak sektörün tek beklentisinin uçuş kısıtlamalarının kaldırılması olduğunu ifade ederek, uçakların havalandığını görmek olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER