Havalimanları için koronavirüs genelgesi yayımlandı

Haziranda başlayacak uçuşlar öncesinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda havalimanlarında koronavirüs tedbirleriyle ilgili bir genelge yayımladı. Genelgeye göre, maske kullanmayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek, karşılama ve uğurlama için gelenlerin terminal binasına girişlerine izin verilmeyecek.

Havalimanları için koronavirüs genelgesi yayımlandı
banner5

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi”nde koronavirüsle mücadele kapsamında havalimanlarında uyulması gereken kurallar sıralandı.

Buna göre, havalimanlarını kullanacak olan yolcular sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarını yanlarında bulunduracaklar. Bu kurallara uymayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek.

Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, sosyal mesafe kuralına uygun oturma düzenine göre seyahat edecek, araçlara maskesiz binilmesine izin verilmeyecek. Toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek.

Yurtiçi veya yurtdışından gelen ve giden yolcuların terminal binasına girişlerinde termal kamera veya temassız ısıölçerler ile ateşleri ölçülecek. Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında terminal binasına karşılama ve uğurlamaya gelenlerin girişlerine izin verilmeyecek. Yolcular maske takarak terminal binasına girecek.

Genelgeye göre, koronavirüs açısından riskli bölgelerden gelecek olan yolcular için de sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirlere ilaveten teması minimuma indirmek amacıyla fiziki şartlar elverdiği durumlarda diğer yolculardan farklı giriş ve çıkış noktaları kullanımı sağlanacak. Bu yolcuların termal kamera/ateş ölçümleri terminal girişinde yapılacak. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı olan yolcular tıbbi maske takılarak havalimanı sağlık birimlerine yönlendirilecek.

Havayolunu kullanacak yolculardan koronavirüs ile ilgili kişisel bilgiler Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere havayolu şirketlerinden istenebilecek. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanacak ve bu kişilerin uçuşuna izin verilmeyecek. Havayolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8