‘Bu sezonu kaybettik, önümüzdeki sezona bakıyoruz’

ÖZEL RÖPORTAJ: Kurban Bayramı'nda biraz daha hareketlenme beklediğini söyleyen Özel, " Kaleiçi ve Lara bölgesi kısmen hareketlendi. Yine sahil kasabalarından iyi haberler geliyor. Beklentiyi yüksek tutmamak lazım, zaten açılan otel sayısı çok az. Rus pazarından da, Alman pazarından da ben şahsen bu yıl için umutlu değilim, yerli turistle idare edeceğiz. Antalya'ya günde gelen 4-5 uçağın, okyanusta ancak bir kova su kadar etkisi olur" dedi.

Futbol maçı sonunda yenilen taraftan duymaya alışık olduğumuz bir söz vardır; "Bu maçı kaybettik, önümüzdeki maçlara bakıyoruz artık." İşte bu cümlenin bir benzerini turizm sektörünün temsilcilerinden sıkça duyar olduk; "Bu sezonu kaybettik, 2021'e odaklanmalıyız, 2021' i planlamalıyız." Bu görüşü dile getiren isimlerden biri de otel işletmecisi, aynı zamanda ATSO Meclis üyesi olan Alp Özel.

2020 yaz sezonunu yerli turistle kapatacaklarını, Rus ve Alman pazarından da bu yaz için umutlu olmadığını söyleyen Alp Özel, tatil kredisi önerisinin hayata geçmiş olmasından dolayı memnun...

"CORONAVİRÜS DEPREMİNİ TÜRKİYE 6 ŞİDDETİNDE YAŞADI, AMA TURİZM SEKTÖRÜ DEPREMİ 9-10 ŞİDDETİNDE HİSSETİ; YIKICI OLDU.

Antalyalı turizmciler olarak yaşanan salgın sürecini depreme benzeten otel işletmecisi Alp Özel, şu çarpıcı örneği verdi; "Hani depremin ölçülen bir şiddeti olur,bir de vatandaşın o depremi kaç şiddetinde hissettiği açıklanır. Bu coronavirüs salgınında biz turizmciler de benzer bir durum yaşadık... Türkiye pandemi sürecini 6 şiddetinde deprem olarak yaşadıysa,, biz turizmciler Antalya'da salgın depremini 9-10 şiddetinde hissettik, yıkıcı oldu."

Dolayısıyla bundan sonrasına bakmak ve 2021 'i doğru planlamak gerektiğinin altını çizen Alp Özel, sürecin otel ve turizm sektörünün gerçek temsilcileriyle planlanması gerektiğini belirtti. Almanya'da Türk Bayraklı güçlü bir tur operatörün olmadığını hatırlatan otel işletmecisi Özel, yeni süreç için şu değerlendirmeyi yaptı;

"2021 turizmi, sektörün gerçek temsilcileriyle planlanmalı. İyi niyet mektupları yazarak bu işler olmaz. Sürekli 'işler şu tarihte düzelecek' diye tarihler verilmesi hataydı. Mesela Almanya ile uğraşıyoruz... Almanya'da Türk Bayraklı güçlü bir tur operatörümüz yok, eskiden mesela Vural Öger gibi bir kaç tur operatörümüz vardı. Buna bir çözüm bulunmalı....Turizm hala beton çimento olarak görülüyor; Belek, Kemer, Manavgat'ta tahsisler devam ediyor.. Turizme bakış açısı değişmeli."

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20