‘Avrupa’da yaşayan 6 milyon Türk bu dönemde unutuldu’

Turizmci Nizamettin Şen, Avrupa’da yaşayan 6 milyon Türk insanının bu dönemde unutulduğuna dikkat çekerek, ‘’Bunlar bizim elçilerimiz. Bugüne kadar her krizde onlar bize kucak açtı ve baskı oluşturdu. Nedense bu dönemde onlar unutuldu. Bunlar bizim itici gücümüz olmak durumunda. Bunları unutmamamız lazım’’ dedi.

Antalya Tanıtım Vakfı’nın 2000 ile 2017 yılları arasında başkanlığını yürüten Nizamettin Şen ile Türkiye’nin turizm alanında yaptığı yanlışları konuştuk. Kendisi Almanya’da ikamet eden Şen, Avrupa’da normalleşen hayatı, Türkiye’nin Avrupa’dan nasıl görüldüğünü ve acil olarak yapılması gerekenleri Antalya 3T Gündem’e anlattı.

Pandemi döneminde bölgesel verilerin açıklanması gerektiğini belirten Nizamettin Şen, ‘’Biz, İstanbul’un verileri ile Antalya ya da Muğla’nın verileri ayrı tutulsun istedik. Antalya ya da Muğla’da hastalığın çok yayılmadığını, verilerin çok düşük olduğunu dünyaya iyi anlatamadık. Kamu yönetimi bunu bir politika olarak kullanmadı. Kullanılsaydı bugün çok yararlı olurdu’’ dedi. Turizmde tanıtımların sadece sosyal medya kullanımıyla yapılamayacağının altını çizen Nizamettin Şen, ‘’Türkiye’deki sosyal medya kullanımının genişliği ile Almanya’daki çok farklı. Almanya’da çok fazla sosyal medya kullanılmıyor. İnsanlar Almanya’da akıllı telefonlarına bağımlı halde değiller. Klasik anlamdaki gazete reklamları ve PR’ı da çok iyi kullanmalıyız’’ ifadesini kullandı.

Abartıdan kaçınmak gerekiyor

Türkiye’de ‘tedbir’ konusunun çok abartıldığını ifade eden Şen, şöyle devam etti: ‘’Bu da insanlara ters gelebiliyor. Bizim doğru yaptığımızı zannettiğimiz şeyleri abartarak yapıyoruz. Bu insanlarda ters tepki yaratıyor. Siz şu an Hollanda’ya gittiğinizde kimse maske takmıyor. Ama bir disiplin var. Almanya hijyen, mesafe ve maske kurallarına uyuluyor. Ama kimse bizdeki gibi ateş ölçmüyor. Bence bu birazcık abartılı bir olay. Biz niye bunu insanların gözlerine soka soka yapmaya çalışıyoruz. Bu yanlış. Abartılı konulardan kaçınmak gerekiyor. Avrupa’da otellerde bu iş nasıl yapılıyor gelsinler görsünler. Bugün Avrupa’da açık büfeler bile açık durumda. Ama kurallarıyla. Masanın üzerinde bir şey yok. Menü veriliyor ve her seferinde dezenfekte ediyor. Ama kimse otel girişinde ateş ölçmüyor. Ama insanlar bilinçli. Hasta olurlarsa hemen sağlık kurumlarına gidiliyor. Bizdeki uygulamalarla Avrupa’daki uygulamaların ters olduğunu düşünüyorum.’’

Avrupa’daki Türkler itici güç olmalı

Avrupa’da yaşayan 6 milyon Türk insanının bu dönemde unutulduğuna dikkat çeken Nizamettin Şen, ‘’Bunlar bizim elçilerimiz. Bugüne kadar her krizde onlar bize kucak açtı ve baskı oluşturdu. Nedense bu dönemde onlar unutuldu. Bunlar bizim itici gücümüz olmak durumunda. Bunları unutmamamız lazım. Türkiye insanını kucaklayacak yapılar, Almanya’da kurulabilirdi. Seçim dönemlerinde buradaki vatandaşlara mektup gönderiliyordu. Pandemi döneminde de buradaki yurttaşlara mektup gönderilmeliydi, dertleri dinlenmeliydi. Almanya’dan Antalya’ya kara yoluyla gidilmesi bile gerçekleşmedi. Türkiye’nin ne yapıp edip bir an önce Almanya’daki Türklerle temasa geçmesi gerekiyor’’ dedi.

Kendi PR çalışmamızı yapmamız gerekiyor

Hayatın Avrupa’da normalleştiğine dikkat çeken Şen, ‘’Türkiye’deki korku henüz dağılmış değil. Bir an evvel Avrupa ne durumda gelip gözlemlenmesi lazım. Avrupa’nın geldiği noktada panik yok, normal hayata doğru bir geçiş var. Biz burada kendimizi başka şekilde konumlandırıyoruz. Avrupa’da kurallara uyma var. Kurallara uyulduğu zaman sorun daha aza iniyor. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı bitiyor bir an önce insanlar kendini sokağa atıyor. Bizim toplumsal bir eksikliğimiz var. Biz buraya gelip kendi PR çalışmamızı yapmamız gerekiyor. Pozitif tanıtımlara girmek gerekiyor. Burada tüketici şöyle düşünüyor. ‘’Ben gidince 14 gün karantinaya mı alınacağım’’ diyor. Bunları çözmemiz gerekiyor. Rakiplerimiz ne yapıyor bunları bilmemiz gerekiyor’’ ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20