Turizm, Tarım, Ticaret

Bugün “antalya3t.com”un doğum günü. Adında barındırdığı  “3t” -Turizm, Tarım, Ticaret- üçlemesini yani Antalya’nın üç önemli gelir ve istihdam kaynağını ifade ediyor. Antalya, Türkiye'nin hem turizminin hem de tarımının başkenti olarak kabul edilmektedir.. Bu iki alandaki liderliği ve kapasitesi Antalya’yı Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir merkez haline getirmektedir. Aslında yayın hayatına 1 Mayıs gibi anlamlı bir günde başlamış olması, emek yoğun iki sektörün başkentinde ilk adımını atması da güzel bir rastlantı oldu.      1 Mayıs İşçi Bayramınız Kutlu Olsun.

Bugünlerde kiminle bir sohbete başlasam konu dönüp dolaşıp Turizmin bu yıl nasıl geçeceği sorusuna geliyor. Nasıl mı görüyorum? Bulanık görüyorum diye yanıtlıyorum. Erken rezervasyon döneminde önemli bir ivmeyle yol alan rezervasyon akışı yavaşlamış durumda. Avrupa pazarında bir artış beklentisi içeresindeyiz. Ancak en büyük pazarımız olan Rusya pazarında bir daralma bekliyoruz. Neden mi? Çünkü; geçen yıl uçak kapasitelerinin fazlalığından dolayı tatil paketi ucuzlamış ve sayısal olarak çok turistin gelmesine neden olmuştu. Bu yıl uçak kapasitelerinde normale dönüş var, yani paket fiyatları normale döndü. Bu nedenle bu yıl daha az bir Rus turist sayısı beklenebilir. Avrupa artışı, Rus turistin azalışı ile 2019 yılı beklentiler %8 -  %10 arası artışla sonuçlanabilir. Buna bağlı olarak bir miktar da turizm gelirimiz artabilir. Tabii ki, bunların hepsi tahmin, ne olacağı bilinmez.

Bazen de bu kadar zengin bir tarihe, kültüre, güzelliklere sahipken, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu mirası bugüne kadar taşıyabilmiş bir ülke olarak neden daha fazla turist ağırlayamadığımızı sorarlar bana. Turizm aynı para gibidir, güvenli bir liman ister. Özgür düşüncenin yeşerebildiği, kişilik haklarının korunduğu, hoşgörünün bir deniz kadar geniş ve derin olduğu, vicdanın ve aklın bağımsız olduğu, kişisel yaşam ve tercihlere saygı duyulduğu limanları tercih eder. Bir yere ’’Yabancı’’ olan insan bunlara güven duyar. Hangimiz duymayız ki? Bir yere gittiğinizde bunlar olsun istemez misiniz? Kendini güvende hissetmek ortam ile ilgilidir, güvenlik tedbirleri ile ilgili değildir.

2019 ve sonraki yıllarda daha fazla turizm geliri elde etmek istiyorsak bu iki soruyu herkes kendine sormalı: Neyi daha iyi yapabiliriz, neyden daha fazla gelir elde edebiliriz?

Güzel bir Bayram gününüz olsun!

YORUM EKLE

banner8