‘Ucuz konut kredisiyle bankalar emlakçı dükkânına dönüşebilir’

Kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi kampanyası kredi başvurularında adeta patlama yaptı. Resmi açıklamaya göre Haziran ayının 20 gününde 133 bin kişi konut kredisi kullanmak için başvuru yaptı, kamu bankaları 101 bin kişiye konut kredisi verdi. Toplam 25 milyar liralık kaynak müşterilere aktarıldı.

Türkiye Mimar Mühendisler Odalar Birliği'nin İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, coronavirüs salgınıyla beraber, tamamen duran inşaat sektörü ve konut alım satımında son bir kaç haftadır hareketlenmenin olduğunu söyleyerek, bir tehlikeye karşı uyardı;

"İçinden geçtiğimiz bu zor ekonomik süreçte kredi almak kolay ama iş garantisi yok. Evet son günlerde konut satışları arttı, insanlar ucuz krediye hücum etti, ancak biz bu kredilerin insanların elinde patlayabileceğinden endişe ediyoruz. Biz geçmişte bankaların emlakçı haline geldiğini gördük. İnsanlar bir dönem yine böyle konut kredilerine yüklendiler, ödeyemediler ve bankalar emlakçı dükkanına döndü."

Ve Türkiye'nin altındaki zemin her depremle biraz daha kayıyor... Deprem uzmanlarına göre Türkiye 2020 yılı içinde 7'lik bir depreme gebe... Ve yine deprem uzmanlarının açıklamalarına göre, tehlikeli olan sadece Kuzey Anadolu Fay hattı değil, Antalya'nın ilçesi Kaş, Finike, Burdur, Afyon'u içine alan bölgede de ciddi deprem beklentisi var.

İnşaat Mühendsileri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe'ye göre bina ve zemin sağlamsa korkmaya gerek yok... Peki binaları sağlamlaştrımak için yeni bir planlama var mı? Cemal Gökçe'ye göre maalesef yeni bir çalışma atılan adım da yok. Gökçe, fay hatlarından kaçış şansımızın olmadığını, ama doğru zemin, doğru mühendislik kurallarıyla yapılmış binalarda can kaybını önlenebileceğini bir kez daha hatırlattı.

Depreme karşı yıllardır gündemde olan kentsel dönüşüm çalışmalarının parça başı yapıldığını bunu ise başka problemlere yol açtığını söyleyen Cemal Gökçe Antalya 3T'ye şu değerlendirmeyi yaptı;

"Mesela Antalya'nın kentsel dönüşüm master planı yok. Sadece Antalya değil, malesef hiç bir kentimizin kentsel dönüşüm master planı yok. Kentsel dönüşümle ilgili bütünlüklü bir planın olması lazım. Ama ne yazık ki İstanbul'da dahil, Antalya'da dahil olmak üzere kentsel dönüşüm konusunu planlamada ciddi problem var, depreme dayanıklı yapı üretmede ciddi problem var. Hatta o yapıları üretecek ve denetleyecek mühendislik eğitiminde çok ciddi problemlerimiz var. Neresinden tutarsanız tutun, elinizde kalıyor."

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20