Rusya'da yabancı ürüne 'zorluk' getirildi

Rusya’da yerli üreticileri yabancı rekabeti karşısında koruyup kollamak için koronavirüs pandemisi uygun zemin yarattı, hükümet düğmeye bastı. Devlet şirketlerine yüzde 50’den yüzde 90’a varan oranlarda “yerli üretim mal” alınması zorunluluğu getirildi.

Rusya'da yabancı ürüne 'zorluk' getirildi

Turkrus.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre Kommersant gazetesi, “Devlet mal alımlarından vatanseverlik ölçüsü belirledi, yerli malı ürünler için kota ilan edildi” başlığıyla haberi manşetten duyururken, devlete ait şirketlere 2021-2023 yıllarındaki alımlarından yerli ürünler için belli bir yüzde şartı getirildiği vurgulandı.

Devlet şirketlerine yüzde 50’den yüzde 90’a varan oranlarda “yerli üretim mal” alınması zorunluluğu getirildi. Rusya’da üretildiği ispatlanmayan mallar bu kotaya sokulmayacağı öğrenildi.

İlk etapta bu listede 251 ürün bulunuyor

Listede pek çok inşaat araç ve malzemesinden yedek parçaya, mobilyadan elektrikli ev aletlerine, hatta deri ayakkabıya kadar “korunup kollanması” istenen ürünler tek tek sıralandı.  

İlk olarak devlet kurumlarının doğrudan alımları için şart koşulan bu kotalar, yakında devlet için açılacak tüm alım ihalelerinde söz konusu olacak. Hatta Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, bazı kalemlerde yabancı ürün alımını doğrudan yasaklayarak “yerli malı tüketimine” doğrudan, kotasız destek sağlayacağı da söylendi. 

Açıklanan kotlara bakıldığında, örneğin 2021'de satın alınacak dizüstü bilgisayar ve tabletlerin en az yüzde 50’sinin yerli olması, önümüzdeki iki yıl içinde bu oranların yüzde 60 ve 70’e çıkarılması şart koşuluyor. Yerli üretim sembolik olduğu için cep telefonunda bu kota yüzde 1.

Ancak tablo yakından incelendiğinde, Türkiye’den de Rusya’ya ihracatı yapılan bazı kalemlerde “Rus malı kotası”nın genelde yüzde 50-90 aralığında değiştiği görülüyor.

Uzmanlar tüm dünyada korumacı ekonominin kriz yüzünden yeniden güçlendiği dönemde Rusya hükümetinin de “genel eğilime uygun” bir karar aldığını vurguluyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın şu anda sadece yabancı radyo-elektronik ürünlerinin devlet kurumlarına alımını yasakladığı, uygulamanın bilgisayar, elektronik ve optik teçhizat dahil olmak üzere elektronik ve elektrikli eşyalarla genişletilmesinin planlandığı bildiriliyor.

Hükümet belgesinde, “yerli malına kota kuralının istisnasının, istihbarat faaliyetleri, terörle mücadele ve devletin güvenliği ile ilgili kolluk kuvvetlerinin satın alımları” olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20