‘’Korona sonrası hayat sil baştan’’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, 2020 Antalya turizm sezonu için "Bu sene bana göre turizm açısından kayıp bir yıl. Bizim artık önümüzdeki (2021) sezona hazırlanıyor olmamız lazım" dedi. ATSO Başkanı Davut Çetin salgından sonrası için de "Artık çok farklı bir ticari hayatın söz konusu olacağını" söyleyerek "Temmuz ayında başlayacak olan ticari hayatın, mart ayında bıraktığımız ticari hayattan çok farklı olacağını" vurguladı.

Yaşanan kriz sürecini ve önlemleri Antalya 3T için değerlendiren ATSO Başkanı Davut Çetin, 2015 yılında Rus uçağının düşmesiyle başlayan kriz de olmak üzere turizmde birçok kriz yaşadıklarını belirterek, koronavirüsün yarattığı ekonomik kriz için, "Her türlü kriz yaşadık ama bu hiç bildiğimiz, öngörüsünde bulunabileceğimiz, başı sonu ne olacak bildiğimiz bir kriz değildi" dedi

‘’Sıfır vaka bile kurtarmaz’’

Antalya'da başından itibaren salgına karşı çok iyi önlemler alındığını, salgının çok iyi yönetildiğini de söyleyen Davut Çetin, 35-40 yatan hasta, 11’de can kaybının olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
"Antalya’da bir süre sonra 'sıfır' vaka ilan etsek bile bu turizmi kurtarmaz, çünkü diğer illerin ve diğer ülkelerin durumu ortada. Turizmi açsanız ne olacak. Ama Antalya’mız için çok iyi PR olur elbette... Antalya'da çok iyi bir takım çalışması yürütüldü bugüne kadar."

‘‘En önemli destek, kısa çalışma ödeneği'


Salgın döneminde açıklanan destek paketinden Antalya'da çalışanlar, işçiler ve şirket sahipleri ne kadar faydalanabildi? Sorusunu da yanıtlayan Davut Çetin, şu bilgileri verdi:
"Açıklanan pakette en önemli destek kısa çalışma ödeneğiydi. Başta çok sorunlar yaşadık. Faydalanabilecek olanlar kısıtlıydı, başvuru evrakı çok fazlaydı. Hem bürokratik işlemleri en aza indirdik, hem de başvuru şartlarının kolaylaştırılmasını sağladık. Kısa çalışma ödeneği için Antalya'da 20 bin üyem başvurdu. Faydalanacak olan işçi sayısı da 200 binleri bulacak. Şu an 175 -180 bin civarında. Antalya’da başvuru sayısı çok fazla, çünkü sadece 120 bin turizm çalışanımız vardı. Tabii meselenin sosyal boyutu çok önemli. Bir sosyal patlamayı önlemek, hem de yıllarca yanımızda çalışan insanları kaybetmemek için açıklanan paketin en önemli maddesi kısa çalışma ödeneğiydi bize göre."

‘‘Bankalarla sorun, büyük ölçüde çözüldü’’

Geçen haftaya kadar en önemli sorunlarının finansman sorunu olduğunu söyleyen ATSO Başkanı Çetin, üyelerinin bankaların "limit bitti" cevabıyla panik yaşandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "İşçiyi çıkartamıyorsun, insanlar önünü göremiyor, geri ödenmek üzere faiziyle para bulamıyor, panik yaşandı. Ancak sonra yaptığımız görüşmelerle sorun büyük ölçüde çözüldü. Nereden anlıyorum sorunun çözüldüğünü? Günlük görüşmem 10-11 saate çıkmıştı, şimdi 1-1.5 saate düştü telefon görüşmelerim; oradan anlıyorum sorunun büyük ölçüde hallolduğunu."

‘’Şimdi kira sorunu çözüm bekliyor’’


ATSO Başkanı Davut Çetin şimdi önlerindeki en büyük sıkıntının kiralar olduğunu vurguladı. Üyelerinin yüzde 84'ünün kiracı olduğunu belirten Çetin, bir genelgeyle kiralarda mülk sahibinin de kiracının da mağdur olmayacağı bir orta yolun bulunmasının gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20