Hayvancılık sektörü zor günler geçiriyor

Besici-işletmeci Nuri Cengiz, et fiyatlarında düşüş olmamasının nedenini artan yem fiyatları ve önümüzdeki aylara yönelik sürecin getirdiği belirsizlik olarak değerlendirerek, ‘’Bir kilo kargas etin üreticiye maliyeti 39 lira. Eğer işletme sahibiyseniz buna KDV ve stopaj vergileri de eklenince bunun tüketiciye sunulması 60 liranın üzerine çıkıyor’’ dedi.

Antalya'da salgın günlerinde tarım ve turizmle birlikte hayvancılık sektörü de zor günler geçiriyor. Mesleği babasından devralan kendisini bildiğinden beri et sektörünün içinde olan Nuri Cengiz de zor şartlarda ayakta durmaya çalışan besici-işletmecilerden biri. Nuri Cengiz'e yemek şirketlerinin, otellerin, lokantaların kapalı olmasından dolayı, üreticilerin elinde et fazlası olması dolayısıyla kasaplarda, marketlerde et fiyatlarının düşmesi gerekmiyor mu?, Et neden pahalı? diye sorduk.

Talep azalmasına rağmen et fiyatlarında düşüş olmamasının Nuri Cengiz'e göre iki nedeni bulunuyor. Dolar’la birlikte artan yem fiyatları ve önümüzdeki aylara yönelik sürecin getirdiği belirsizlik. Yem fiyatlarının bu kısa sürede yüzde 35-40 civarında zamlandığını hatırlatan Nuri Cengiz, "Biz yem üretmiyoruz, yurt dışından ithal ediyoruz. 50 kilogramlık yemin fiyatı 60 liraydı, şimdi 85-90 liraya çıktı. Dövizdeki artış doğrudan bizim maliyetlerimizi etkiliyor. Bir ikinci sebep ise salgın bir iki ayda bitse bile, biz et üreticilerini nasıl bir süreç bekliyor, bilmiyoruz. Neticede et stok yapabileceğiniz bir gıda değil. Dolayısıyla artan maliyetler ve belirsizlik et fiyatlarını etkiliyor" dedi.

‘’Etin tüketiciye sunulması 60 liranın üzerine çıkıyor’’

Buna rağmen, et satan işletmecilerin ve et üreticilerinin salgın günlerinde fedakar davrandığını, kar etmekten ziyade çarkların dönmesi için çalıştığını söyleyen Nuri Cengiz, bir kilo kargas etin üreticiye maliyetinin 39 lira olduğunu söyledi. Cengiz, "Eğer işletme sahibiyseniz buna KDV, stopaj vergileri de ekleyip tüketiciye sunulması 60 liranın üzerine çıkıyor. Et, Türk mutfağının çok temel bir besini olduğu için fiyatı sürekli göz önünde oluyor. Aslında et üreticisi de satışı yapan da özverili davranıyor" değerlendirmesini yaptı.

‘’Kapanan işletmelerle bizim kaybımız yüzde 70 civarında’’

Büyük işletmelerden, lokantalardan ve otellerden kaybedilen müşteriye karşın, aile mutfaklarında ete olan talebin arttığına dikkat çeken Nuri Cengiz şunları söyledi; "Çalışsan insanlar ve öğrenciler eskiden öğle hatta akşam yemeklerini dışarda yiyordu. Şimdi ise çalışan kesim evde olduğu için, evlerin mutfağında ete talep arttı. Bu artış yüzde 10-15 civarında. Kapanan işletmelerle bizim kaybımız ise yüzde 70 civarında. Yani mutfaktaki artış, bizi kurtarmıyor. Besicilik sektörü ithal hayvan ve et ile terbiye edilmek yerine, yerli yem üretimine ağırlık verilse, sektör desteklense üreticinin de tüketicinin de yüzü güler. "

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20