Antalyalı esnafın gözü, şehre inecek ilk uçakta

Ekonomik gerekçelerle Antalya'da salgından önce 5800 esnaf dükkanını kapatıp piyasadan çekilmişti. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, "Eski işlerimizi eski günlerimizi arıyoruz’’ diyerek, ‘’Bayramla birlikte özellikle butik otellerin müşteri kabul etmesiyle biz esnafın da işlerinin açılacağını umuyoruz" dedi.

Koronavirüs salgını güç bela ayakta durmaya çalışan esnafa bir darbe daha vurdu. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere'nin verdiği bilgiye göre, kayıtlı 80 bin üyenin 13 bini mücbir sebepten dolayı dükkanını kapatırken, 10 bin dolayında esnaf da kendiliğinden dükkanını kapattı. Adlıhan Dere, "80 bin esnafımızdan yaklaşık dörtte biri dükkanını kapatmış durumda" dedi.

Esnafın talep ettiği, vergi, prim borcu, esnaf ve sanatkarlar kooperatifine olan borçlar ötelendi. Ancak devletin açıkladığı borç ertelemeleri, Adlıhan Dere'nin ifadesine göre esnafa derin bir nefes aldırmaya yetmedi, çünkü bir de eve ekmek götürmek gerekiyor.

Neticede eve ekmek götürmemiz lazım

Bunun için de devlete başvurularını yaptıklarını anlatan Adlıhan Dere, Antalya 3t gündeme şunları söyledi; "İşsizlik ödeneğinden işsizlik parası gibi asgari ücret üzerinden para ödenmesini talep ettik. Neticede eve ekmek götürmemiz lazım. Bakanlık açıklamasına göre bin (1000) Türk Lirası nakit desteği olacağı bildirildi. Hafta sonu da dahil başvurularımızı yapabiliyoruz. Kiralarımızın ötelenmesi konusunda da gerek Antalya Büyükşehir Belediyesi, gerekse ilçe belediyeleri yardımcı olmaya başladılar."

Bayramla birlikte işlerin açılacağını umuyoruz

Ticaret hayatının da bundan sonra eskisi gibi olmayacağının farkında olduklarını söyleyen Adlıhan Dere'ye göre gözler Antalya'ya inecek ilk uçakta. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı Dere, "Eski işlerimizi eski günlerimizi arıyoruz. Valimiz ilk uçağın Antalya'ya ineceğini açıkladı. Bayramla birlikte özellikle butik otellerin müşteri kabul etmesiyle biz esnafın da işlerinin açılacağını umuyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2020, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER