TEMEL REİS ZORDA…

Türkiye kamuoyu son günlerde hiç te alışık olmadığımız bir konuyu tartışıyor. Çocukların  sağlıklı beslenmesi ve ve Demir eksiklğinin giderilmesi için  çizgi film karakteri  Temel Reis'le  özdeşleşen Ispanak sağlık yerine zehir deposu oldu.

Daha önce Mantar zehirlenmelerini biliyorduk. Mantar doğada kendiliğinden yetişen ,farklı türleri nedeniyle herkesin kolay ayırt edemeyeceği bir bitki olması nedeniyle zehirlenmeler sıradan sayılıyor ve insan hatası olarak  kabul ediliyordu.Ispanak bir kültür bitkisi idi ve insan tarafından ekilip sökülüyordu. Yılların ıspanağı Türk mutfağının yabancısı da değildi. Genci yaşlısı ıspanağın nasıl temizlenip yıkanacağını iyi bilirdi

Haber kanallarına ilk düşen bilgi İstanbul'da 4 ailenin yedikleri  ıspanaktan zehirlenerek hastaneye kaldırıldığıydı.Sayı giderek çoğaldı. İstanbul'da 149,Tekirdağ'da,Çanakkale'de 47 vatandaşımız ıspanak mağduru olmuştu. Kamuoyu şaşkınlık içerisinde durumu izlerken Tarım Bakanlığı'nın taşra birimlerinden peş peşe aynı içerikte açıklamalar geldi. Zehirlenmelerin nedeni ıspanakla birlikte toplanan yabancı otlardı. Ispanağa karışan güzel avrat otu içerdiği atropin maddesi ile insanları zehirlemişti. Vatandaş  Güzel Avrat otuda insanın başını belaya sokar diye düşünürken zehirli ıspanakların yetiştirildiğ Beypazarı'nın Ziraat Odası Başkanı  ot çok az bir yerdeydi, toplam 250 kg otlu ıspanak olabilir. Buradaki ot Şeytan  Elması dediğimiz zehirli bir otdu  demesi soru işaretlerini arttırdı. Şeytan elması çok acıdır ve ıspanağa karıştığında onu yemeniz mümkün değildir.Kısacası yetkililer zehirli ot konusunda mutabık değildi. Zanlı tam tesbit edilememişti. Olaydan 4 gün sonra kamuoyuna duyurulan pestisit( zirai ilaç) analizinde herhangi bir kimyasal bulunmamıştır bilgiside teyide muhtaçtır. Tüketicilere ulaştıktan sonra ortaya çıkan zehirlenme ile ilgili nereden örnek alındı. Zehirli ıspanaklar zaten tüketilmişti.

Günümüz Ispanakları tornadan çıkmış gibi aynı boydadır. Dolayısıyla yabancı otla karıştırmak için ıspanağı ilk defa görüyor olmanız lazım. Kaldı ki Şeytan Elması'nın yaprakları ıspanak yapraklarına hiç benzemez .Güzel Avrat otunun yaprakları da ancak ot  1,5 metre boya ulaşınca Ispanak yapraklarına benzer bir hal alır. Yani ot hikayesi biraz karışık ve izaha muhtaç.Hadi vicdansız üreticiler para hırsı ile otlu ıspanak sattı. 196 tüketicinin tamamı ıspanakları temizleneden mi pişirdi?

Üretim alanları,market ve depolardaki saklama koşulları,ile üretimde kullanılan kimyasallar sorgulanmadan yapılan hızlı ve bir birinin aynı açıklamalar gıda denetimi ve kontrolündeki zaafı örtmeye yöneliktir.Yaprağı yenen sebze ve salataların fabrika atıkları ile kirlenmiş zehir akan derelerle sulanıp,yıkanması,Nitratlı gübrelerin uzman önerisi olmadan aşırı ve yanlış kullanımı,Ispanak ve diğer yaprağı yenen sebzelerde kullanıma sunulmuş yeterli ruhsatlı pestisitin(zirai ilaç) bulunup bulunmadığı araştırılmadan sorunun nedeni açıklanamaz.

Yurt dışına gönderilen sebze ve meyvelerde yapılan kontrol ve denetimlerin iç piyasaya sürülen ürünlerde yeterince yapılmadığı  kamuoyunca biliniyor. Yıllardır gıda güvenliği(Food Safety)konusunda kayda değer bir adım atmayan bakanlık denetim ve kontrol konusunda sorun yok demenin arayışı içerisindedir. 2000’li yılların başından itibaren eğitim ve yayımdan çekilen bakanlık üreticiyi çok uluslu şirketler le baş başa bırakmıştır. Sorun sadece ıspanakta olsaydı, ıspanak boykotu ile işin üstesinden gelirdik. İç piyasada tüketilen tüm gıda ürünleri, İnsan sağlığı açısından sorunludur . Ziraat Mühendisini, Veteriner ve Gıda Mühendisini dışlayan denetim mekanizmaları ile gıda sanayicisi,pazarlamacısını kollarken,üreticiyi mağdur edip tüketiciyi sağlıksız gıdaya mahkum etmeye devam edersiniz. Türkiyedeki gıda güvenliğini bir kez daha gündeme getirdiğin için teşekkürler ıspanak.

Temel Reisler zorda…

YORUM EKLE