‘Üretim planlaması iyi yapılmazsa patateste verim alamayacak duruma geliriz’

Sürde Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kaynak, tarım alanındaki üreticinin örgütlü olmadığını belirterek, ‘‘Bununla birlikte sözleşmeli üretim olmayınca, zaman zaman afetler yaşanınca verim düşüyor. O an talepte olduğu için de patates fiyatları yükseliyor’’ dedi.

Sürde Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kaynak, yıllık 4,5 - 5 milyon ton gerçekleşen patates üretimi hakkında Antalya 3T Gündem’e açıklamalarda bulundu.

Patatesin “sofralık” ve “sanayilik” olarak iki şekilde üretildiğinin altını çizen Kaynak, ‘‘Sanayiciler daha çok sözleşmeli üretim yapıyorlar. Belli bir fiyatla anlaşılıp, o fiyatla üretim gerçekleştiriyorlar. O yıl eğer ürün para ettiyse ertesi yıl herkes patates üretimini plansız bir şekilde artırmaya başlıyor” ifadelerini kullandı. Ülkemizde yerli tohum çeşitlerinin satılmadığına dikkat çeken Ali Kaynak, ‘‘Almanya, Hollanda, İngiltere ve İrlanda’dan gelen tohumları ekiyoruz. Islah çalışmalarını ise daha çok kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Patateste ıslah çalışması uzun soluklu, yorucu ve maliyetli bir iş olduğu için çok cazip gelmiyor’’ dedi.

“Patatesin ışık görmemesi lazım”

Patatesin çok ciddi bir potasyum kaynağı olduğunu anlatan Kaynak, ‘‘Patatesin ışık görmemesi lazım. Sürgün verirse, ışığı gördüğü için yeşillenirse, tohumluğa doğru dönmeye geçiyordur. Bu sefer biçim değiştiriyordur. Sağlıklı patatesinin taze taze tüketilmesi gerekiyor’’ diye konuştu.

Üreticiye uzun vadeli destek şart

Türkiye’deki 10 binlerce ailenin geçimini patates üretiminden sağladığını vurgulayan Ali Kaynak, ‘’Patatesin üretilip nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar ki kademelerini kolaylaştırmak lazım. Patatesin üreticiden tüketiciye ulaşırken yaşanan süreci kısaltmak lazım. Üreticiden tüketiciye ürün ulaşırken bu işten geçinen ciddi bir nüfus var. Üretici ya da tüketici kooperatiflerinin olması lazım. Ya da büyük marketler ve sanayicilerle ortak sözleşmeli üretim yapılması lazım. Üreticinin üretimini kolaylaştırması için uzun vadeli destek verilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde birim maliyetleri düşer’’ dedi.

“Yemeklikten çok, tohumluk üretim koşulları iyileştirilmeli”

Türkiye’de ithal tohumla üretimin yapıldığının altını çizen Ali Kaynak, şöyle devam etti: ‘’Burada yerli tohum ıslahının önü açılmalı. Çünkü bu çok maliyetli ve zaman alıcı bir iş.  Bu konular teşvik edilmeli. Patates sanayisinde sözleşmeli alımları daha makbul hale getirilip, üretim planlanmalı. Burada Toprak Mahsulleri Ofisi, zor zamanlarda fiyatlar yükselirken gidip ithalat yapmak yerine, üretim fazlasını almalı. Fiyatların düştüğü dönemlerde de üreticiye destek olmalı. Burada yemeklikten çok, tohumluk üretim koşulları iyileştirilmeli. Bunun için tohum üretim havzalarının yaratılması lazım. Yemeklik patates üreticileri çok iyi kontrol edilmeli. Yoksa daha önce Niğde ve Nevşehir’de yaşadığımız gibi topraklarımızı yorarız. Patateste verim alamayacak duruma geliriz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21