Üretici desteklenmezse sıkıntı kapıda

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, tarımda desteğin mutlaka sağlanması gerektiğini belirterek, “Üretici desteklenmez ise ülke olarak sıkıntıya gireriz” dedi

Üretici desteklenmezse sıkıntı kapıda
banner5

Tarım politikaları yanlış

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, koronavirüs pandemisinin ülkeleri üretime zorladığını, tarım üreticisinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi. Dünyayı etkisi alan Koronavirüs tehlikesinin bir kez daha üretmenin önemini ortaya çıkardığını belirterek, “Ülke olarak bir kez daha görüldü ki, yanlış tarım politikaları ile bir yere varılmıyor. Hükümetin tarım konusunda acil çözümler üretmesi gerekiyor dedi.

Üretici zorda

Tarım çiftçisinin çok zor bir süreç yaşadığını koronavirüs pandemisinden sonra daha da zorlanacağını belirterek, hükümet tedbir alacağız demek yerine başta mazot fiyatları olmak ürece üreticiye enerji ile birlikte, kullanılan su, tohum, gübre ve ilaç konusunda da etkin destek vermesi şart. Banka borçlarının en az bir yıl ötelenmesi de üreticiye nefes alma şansı verecek. Yoksa yakın bir gelecekte kıtlık sorunu kapıya dayanır şeklinde konuştu.

Dünyanın ilk ve son mesleğinin tarım olduğuna da dikkati çeken Şahin, Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten bir ülke değil aksine tarımda ithalata dayalı bir tarım politikası izlediğinin de altını çizdi. Şahin, “Kalkınma huzur ve refah için tarımdan küsmüş kitleleri yeniden tarımla barıştırmak şart. Bunun için yeni politikalar üretilip yerli tohuma geçilmeli. Taşıma su ile değirmen dönmüyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20