Tarımda plansız gidişat

Yaşanan 2018 ekonomik krizinde kötü gidişat sergileyen tarım sektöründeki son durum hakkında bilgi veren Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, üreticilerin tarımdan uzaklaşmaya başladığını belirterek, tarım arazilerinin kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Üretimden kaçmaya başlayan çiftçiler ve kullanılamaz hale gelen tarım arazileri gibi tarım sektöründeki sorunların üretim planlamasıyla çözülebileceğini söyleyen Başkan Şahin, “Ülkemiz bir tarım merkezi ama maalesef son zamanlarda girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı tarımdan kaçmalar başladı. Tarım arazileri kullanılmaz hale geldi. Üretime destek verilmesi gerekiyor.

Tarım tamamen ekonomiye dayalı. Bu nedenle tarımı ekonomiden ayırmamak gerekir. Maliyet hesaplarının yapılması gerekiyor, tarımsal anlamda gelişmiş ülkelerden örnekler getirmek istiyoruz fakat bu konuda devletin gücü ve desteği olmaksızın bir çıkış bulamıyoruz. Bu nedenle üretim planlamasının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Onun dışında üretimdeki girdi ürünlerinin neredeyse yüzde 80’i ithal. Dolayısıyla Türk lirasının dövize karşı gösterdiği direnç ve kaybı maliyetin yükselmesine neden oluyor.

Devlet bankalarının düşük faizli uzun vadeli krediler vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarımda plansız bir gidişat var. Eğer sezon öncesinde bir planlama yapılırsa ileriye dönük birçok sorun çözülebilir. Yoksa ileride domatesi, biberi bile ithal eder hale geleceğiz” dedi. Tarım sektöründeki diğer önemli sorunun Suriyeli çiftçiler olduğunu kaydeden Başkan Şahin, “Tarımda çiftçi bazında da birçok Suriyeli çalışıyor.

Yevmiye olarak Türk çiftçisinin neredeyse yarısını aldığı için işverenler tarafından tercih ediliyor. Suriyelilerin çiftçi olarak çalıştırılmasını doğru bulmuyorum. Biz çiftçiliğin devamını sağlamazsak, üretimden kaçarsak ithal eden bir topluluk haline geleceğiz” ifadelerini kullandı. 


HABER: FATMA ARSLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER