Kazançta Uzakdoğu meyveleri uzaktan göz kırpıyor

ÖZEL HABER: Gazipaşa Antalya'nın ilçeleri arasında turizmden ziyade, tarımıyla ön plana çıkmış bir ilçesi... Özellikle muz ve zeytin üretimi, geniş seraları ile bilinen Gazipaşa ilçesi artık yeni üretim seçenekleriyle adından söz ettiriyor...

Son yıllarda Gazipaşalı çiftçiler artık zeytin ya da turfanda sebze yetiştirmiyor, onun yerini Türk insanının çok da tanımadığı egzotik meyveler aldı... Bu değişimin nedenlerini ise Gazipaşalı zeytin üreticisi Zafer Tan, 3T Gündeme anlattı.

Geleneksel sebze üretiminden vazgeçişin nedenlerinden biri yüksek girdi maliyetleri olduğunu söyleyen Zafer Tan, "Örneğin bir kilo domatesi yetiştirebilmek için, 14 ayrı kalemde harcama yapıyoruz. İşçi bulamıyoruz. İşçinin bir günlüğü 80-150 lira arasında değişiyor. Bir diğer sebep de, bizim burada yetiştirdiğimiz domatesi, patlıcanı Manisa'da ya da Afyon'da yetiştirmek mümkün.... Yetiştiriyorlar da. Biz Gazipaşalı farklı ürünlere yönelelim, maliyeti düşük olsun ve bize para kazandırsın dedik, avokado, ejder meyvesi, mango gibi ürünlere yöneldik" dedi.

Benzer bir durumun zeytin üreticiliğinde de yaşandığına dikkat çeken ve kendisi de zeytinyağı üretici olan Zafer Tan, Gazipaşa'da 3 yıldır zeytin diken üreten olmadığını zeytinleri sökerek avokado dikildiğini söyledi... Gazipaşa'da zeytin ve zeytinyağı üreticiliğini baltalayan sebebi ise Tan, Suriye Afrin'den getirilen kaçak zeytinyağları olarak açıkladı.

Zeytinyağı üreticisi Zafer Tan, “Suriye Afrin'den gelen zeytinyağı miktarı 50 bin ton. Devlet demiş ki; Afrin'den zeytinyağını getireyim, Mersin serbest bölgeden ihraç edeyim. Ama işin pratiğinde birileri bu gelen zeytinyağlarını kaçak olarak iç piyasaya sürdü. Afrin'de bir kilo zeytinyağı, 11.65 kuruş. Bizim ürettiğimiz yerli zeytinyağı 14-15 lira bir kilosu. Şimdi dolumcu dediğimiz adamlar bunu alıp yerli yağ ile karıştırıp illegal yolla iç piyasaya satıyorlar. Devletin zeytin üreticisine verdiği destek ise litre başına sadece 50 kuruş. Doğal olarak biz bu kaçakla baş edemiyoruz.

Gazipaşalı üretici Zafer Tan, coronavirüs salgınından sonra ihracat yapma olanaklarının da kalmadığını, sadece bir kaç çiftçinin Ukrayna'ya mal gönderebildiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2020, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER