Et niye pahalı? Bu sese dikkat!

Türkiye’de kırmızı et fiyatlarının her geçen gün artmasının nedenlerini, hayvancılığın temel sorunlarını ve yapılabilecek hamleleri Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, Antalya 3T TV'ye anlattı.

banner24

Ülkemizde yüksek enflasyon sürerken, en yüksek fiyat artışı gıda maddelerinde görürülüyor. Et ve et ürünleri de bunlar arasında ilk sıralarda geliyor.

Antalya 3T TV olarak, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Antalya Şubesi Başkanı İlhan Ayhan ile et üretimi ve hayvancılığın sorunlarını konuştuk. Türkiye’de hayvancılığın her geçen gün azaldığını söyleyen İlhan Ayhan, maliyetlerin yüksekliğinden şikayet etti.

Büyük baş hayvanların genelde Brezilya, Uruguay ve Fransa’dan getildiğini vurgulayan Ayhan, “Ülkemizde bu hayvanları bulabilsek dışarıya gitmeyiz. Kırmız et açığımızı kapatmak için gidiyoruz. Keşke elimizde imkan olsa da Türkiye’den alsak” dedi.

Maliyetler yükseliyor

Eskiden nüfusun yüzde 40’ının köylerde yaşadığını, ancak şu anda bu oranın yüzde 20’ye düştüğüne dikkati çeken Ayhan, bunun nedenlerini şöyle anlattı:

“Eskiden iki tane ineği olan kişiler, bir tane üniversiteye giden çocuğunu okutabiliyordu. Ancak gelmiş olduğumuz noktada ham madde ürünlerinin fiyatları yüksek olduğu için iki inek kendisine bakamaz hale geldi. Şimdi de köylere geri dönüş projelerini başlattılar. Şehirde düzen kurmuş insanları köye götürmek çok zor. Köye dönen çok yok.

Bence yapılması gereken bu işi yapanlara sahip çıkılmalı. Bu arkadaşlara zarar ettirilmemeli. Zarar etmezlerse şehre gitmezler. Süt üreticileri çok büyük zararlar ediyor. Biz aynı gemini içerisindeyiz. Ülkemizde süt inekçiliğini fazla yaparak kırmızı et açığımızı kapatmamız gerekiyor.”

Kurtuluş simenatal ırkında

İlhan Ayhan, ülkemizde hayvancılığı gelişmesi için bazı önerilerde de bulunarak şunları söyledi:

''Öncelikle hem etinden hem de sütünden yararlanılan simental ırkına yatırım yapılması gerekiyor. Üretimi yıllık yüzde 20  artırmamız lazım. Ülke olarak yılda 15 kilo et tüketiyoruz. Kırmızı et üretimini artırmamız lazım. Maliyetler bu kadar yüksek olmamalı. Yılda en az 50-60 kilo tüketmemiz lazım. Çocuklar daha çok protein almalı.

Yemlerimizin içerisindeki katkı maddelerinin fiyatı dövizin yükselmesiyle daha da artıyor. Arpa ve buğday bile zaman zaman yurtdışından geliyor. Bunu içeride üretmemiz lazım.”

Antalya Büyükşehir’den destek bekliyorlar

Başkan İlhan Ayhan'a kırmızı et üretimi ve hayvancılıkta Antalya'nın özelini de sorduk. Ayhan, Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılıkla uğraşan kişilere destek olması gerektiğini, mezbahanın yetersiz kaldığını belirtti ve şöyle devam etti:

“Hayvancılık yapan kişilerin su masrafını düşürmesi gerekiyor. Antalya’da iki tane mezbahane var. Diğer illere göre çok kötü değil ama neden daha iyi değil? Yeni bir mezbahane şart. Belediyeler buradan para kazanamayabilir ama itfaiyeden de para kazanmıyor. İtfaiye kapatılabilir mi? Bazı yatırımlarda sosoyal fayda öne çıkar.”

“Meralara imar izni verilmemeli”

Başkan Ayhan, Antalya ve çevresinde hayvancılığın önemli sorunlarını da şöyle özetledi:

“Antalya olarak kaba yem açığımız var. Meralara imara izin verilmemeli. Meralarımızı inceleyerek iyi kullanmalıyız. Keçilerin ormana girişini yasaklamışlardı. Sonra özür dilediler. Keçinin ormana zararı yok dediler. Ancak hala bazı bölgelerde hala keçiler ormana alınmıyor. Girdi maliyetlerin çok yüksek olması, kaba yem bulmak ve enerji ve yakıt giderleri en büyük sorunlar.”

İhtiyaç kadar ithalat yapılmalı

İthalata da yeşil ışık yakan Ayhan, “İthalat hiç yapılmamalı demiyoruz. Yerli üretici küstürülmeden ihtiyaç kadar ithalat yapılmalı. Kayıtlı üretime geçmemiz lazım. Kayıt var ama düzgün değil. Planlama yapılmıyor. İnsan sayısını bildiğimiz kadar hayvan sayısını ve ihtiyacı bilmemiz lazım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20