Domates ve soğan fiyatlarındaki düşüş geçici

Son döneme damga vuran Patates, soğan ve domates fiyatlarında geçen haftaya göre düşüş yaşansa da bu durum kalıcı değil.

banner24

Geçtiğimiz haftaya göre düşüş yaşanan ürünlerin bu durumunun geçici olduğunu belirten Ziraat Mühendisi Vahap Tuncer, havaların ısınması sebebiyle bu fiyatların ortaya çıktığına vurgu yaptı.

Vatandaşın alım gücünün düşük olduğuna değinen Tuncer, “Sera ürünlerinde kısmen düşüş yaşanıyor, bunların nedeni de havaların ısınması. Ancak vatandaşın alım gücü düşük olduğu için fiyatlar yine yüksek geliyor. Soğan fiyatlarının düşme sebebi de Adana’da hasadın başlamasından dolayı. Adana’nın hasadı bitince Amasya’daki soğanlar çıkana kadar yine yükseliş yaşanacaktır. Sorun; stokçuların yarattı bir sorun değildir. Girdi maliyetleri çok yüksek. Türk Lirası’nın düşüşte olması bu maliyetleri artırıyor” dedi.

“Maliyetler düşürülmeli”

Tarım üretiminin artırılması gerektiğine vurgu yapan Tuncer, “Bunun yolu da üretim maliyetlerinin azaltılmasından geçiyor. Üretici ile tüketici arasındaki zinciri ne kadar kısaltırsanız, maliyetleri o kadar düşürürsünüz. Tarım sektöründe çalışan herkes, ancak alın terinin karşılığı kadar para kazanmaktadır. Üreticilerin çok para kazandığı algısı doğru değildir” diye konuştu.

“Taşıma su ile değirmen dönmez”

Vatandaşın satın alma gücü artırılmasının önemine değinen Tuncer, “Gelirde sosyal adalet sağlanmalı ve dolaylı vergiler azaltılmalıdır. Şu anda ise tam tersi yapılıyor. Dolaylı vergiler yükseltilerek bütçe açığı kapatılmak isteniyor. Türkiye, geleceğin ana sektörü olacak tarımda üretim yapmak yerine ithalat yapmayı tercih ediyor. Bu son derece yanlıştır. Taşıma su ile değirmen dönmez. Türkiye’nin Dünya’da söz sahibi olması için tarım üretimi yapması gerekir. Tarım alanlarının korunması gerekiyor. Ürettiğimiz ürünleri ihraç etmemiz gerekiyor. Bunlar yapılırsa Türkiye güçlenir” diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20